Related Posts with Thumbnails

Selçuk Şahin'li Fenerbahçe orta sahası

3 Ekim 2010 Pazar

Fenerbahçe geçen yıl 61 gol attı. Bu attığı gollerin yarısında bile orta sahasının imzası yoktu. Yenilen 28 golde ise en az yarısında direkt olmayan katkı yaptı Fenerbahçe orta sahası. Selçuk Şahin, Emre Belözoğlu, Mehmet Topuz ve Özer Hurmacı sezonun özellikle sonuna doğru değişmeyen bir uyum yakalamış ancak üretkenliğe dökememişti bu durumu. Kanatların takımın ofansif yönüne etki yapamaması yeni bir şey değildi ancak Aykut Kocaman bu soruna Dia ve Stoch ile çözüm bulmak istedi. Tabi orta saha zaafiyeti kanatla çözülemedi ve kanat organizasyonlarının beyni olan bu bölgede Fenerbahçe sadece 3 oyuncuya bel bağlar hale geldi. Baroni, Emre ve Selçuk. Kasımpaşaspor maçını mercek altına alarak Fenerbahçe'nin 6 gol attığı rakibine neden üstün gelemediğini baskın gelemediğini görelim.
Resim 1
Resim 1'de Fenerbahçe'nin yediği ilk golün başlangıcını görüyoruz. Sarı renli oyuncular defans mavi renkli oyuncular orta saha oyuncuları. Pozisyonda Lugano rakibi orta sahada karşılıyor yani Selçuk Şahin'in yapması gerekeni yapıyor. Selçuk ise bu sırada Lugano'yu izliyor arkasında yer alan oyuncu demarke pozisyonunda. Gökhan adamını kontrol altında tutuyor ancak Selçuk'un kaçırdığı fazla adamı gördüğünden olası bir geri depar düşücesiyle geride. 
Resim 2
Resim 2'de pozisyonun devamını görüyoruz gol vuruşundan hemen öncesi. Selçuk sadece 5 metre geriye koştu hepsi bu. Gökhan kendi adamıyla golü atan Şahin arasında çaresiz kalırken, Bilica geride olmasına rağmen sadece çalım yiyebildi. Santos ise sadece ofsaytı bozan Gökhan'ı izliyor. Emre ise Resim 1'de olduğu yerde kalıyor.
Resim 3
Resim 3 Golle sonuçlanmayan bir Kasımpaşaspor atağını gösteriyor. FB'de defans 4'lüsü yerlerinde. Savunmaya en yakın orta saha oyuncusu Selçuk Şahin. Emre bu pozisyonda yok. Lugano hava topunu kaybediyor. Santos ise sol tarafta izlemekte.
Resim 4
Resim 4'te hava topunu kaybeden Lugano geride kalıyor. Gökhan adamını marke pozisyonunda Bilica Ersen'in açısını kapatmaya çalışıyor. Santos kadraja girmedi henüz. Selçuk ise sadece 2 adım atabildi.
Resim 5
Resim 3-4'ün devamı olan Resim 5'te Ersen topa yükseklik kazandırmış, Santos yetişebilmiş. Selçuk Şahin ise sadece 3 metre daha geriye koşmuş ve pozisyonu yakından izleme şansına sahip olmuştur. Pozisyonun devamında Volkan çıkıp topu almış Selçuk ise penaltı noktasına olan yolculuğunu tamamlamıştır.Bu yolculuk içinde Emre ise bu pozisyonlarda kareye giremeyecek kadar yaklaşmamıştır.
Resim 6
Resim 6'da Kasımpaşa'nın 2.golünün öncesini görüyoruz. Santos geride kalmış. Gökhan Ersen'i marke ediyor. Bilica ise Santos'un boşluğunu kapatamıyorken görülüyor. Orta saha oyuncusu olarak sadece Selçuk gözüküyor karede. Emre yine yok. Pozisyonun devamında Selçuk Resim 3-4-5'te olduğu gibi ok yönünde koşuyor sadece yaptığı tek şey bu. 
Resim 7
Resim 7'de Ersen'i gol vuruşu yaparken görüyoruz. Santos hala ortalarda yok. Emre Belözoğlu diğer orta saha oyuncusu olarak buralarda gözükmüyor. Gökhan son adam durumuna düşüyor bir sağ bek olarak. Selçuk koşusunu tamamlıyor ve golü yakından izliyor. Bilica tuttuğu adamı tutamıyor, kaçırdığını kovalayamıyor.
Resim 8
Resim 8'de de golle sonuçlanmayan bir Kasımpaşa tehlikesi. Ofsaytı bozan adam Lugano aynı zamanda Keller'in tehlikeli bir kafa vuruşu yapmasına da engel olamıyor. Ortayı yapan Kasımpaşalı oyuncu ileriden gelen Niang, Mehmet ve maç içerisinde ilk kez bir atakta kareye giren Emre'ye rağmen ortasını yapıyor. Selçuk Şahin yine bir savunmacı gibi ceza sahasının önünde. Olması gereken yer ile olmaması gereken yerin farkında olmamaya devam ediyor.
Resim 9
Resim 9'da bir başka Kasımpaşa atağını görüyoruz. Gökhan rakibi karşılarken, Mehmet destek veriyor. Yobo ceza sahası içinde yer alan tek rakibin yanında Caner arka direk Lugano ön direk önlemini almış durumda. Selçuk Şahin Lugano'nun arkasında ne yaptığını bilmez halde. Oysa 7-8 metre önünde Şahin bekliyor. Kasımpaşalı oyuncu orta yapıyor ve Volkan topu kontrol ediyor. Ancak orta yerine iki elini açan Şahin'e verse Selçuk ise yine golü en güze yerden izlenecek yerden izliyor olacak Şahin'e yakın olmak yerine Lugano'ya yakın oluyor. Emre ise bu pozisyonda yine yok. 
Resim 10
Resim 9'da direkten dönen bir Kasımpaşa atağını görüyoruz. Yobo ve Caner rakibe engel olmaya çalışıyor Lugano ön direkte Selçuk yine ceza sahasının içinde. Gökhan Güleç'in yanında bitivermiş. Bu karede de Emre'yi göremiyoruz. Gökhan ise orta yapan oyuncuyu karşılıyordu.
Resim 11
Resim 10'un devamı olan bu poziyonda top direkten dönüyor Selçuk'un kontrolündeki Gökhan Güleç topa hamle yapıyor vuruyor Volkan kurtarıyor Selçuk ise istifini dahi bozmadan izliyor ve elini beline götürüyor bu pozisyonda.

Tüm tehlikeli ataklarda savunmada gözüken ancak sadece izleyen Selçuk Şahin'li orta sahanın durumu böyle. Emre Belözoğlu kimilerine göre bu maçta en iyi sezon performansını koymuştu ortaya ancak onu da hiçbir tehlikeli atakta göremedik. Fenerbahçe'de orta saha sorunu sadece üretken olamama değil aynı zamanda pozisyon bilgisi yetersizliğinin de içinde yer aldığı bir kaos adeta. Aykut Kocaman'ın ilerleyen haftalarda Selçuk Şahin'li orta sahaya nasıl bir çözüm bulacacağını göreceğiz. Hocasına şut çeken Baroni ve Emre'ye kaldı orta saha. Şimdi Fenerbahçe Selçuk Şahin'li orta sahayı arar mı ?


NOT: Resimleri daha iyi görebilmek için üstüne tıklamanız yeterli olacaktır.

3 yorum:

Adsız dedi ki...

hocam sen ne yaptın ya. tebrikler

Emre dedi ki...

Off bu kontenjan sorunu tüm oyunumuzu etkiliyor.Selçuk Süper Lig'de herhangi bir takımda bile oynayamayacak kadar pozisyon bilgisi zayıf bir oyuncu.Ama yabancı sınırı elimizi daraltıyor.Oraya yabancı koysak solda formsuz Santos'a kalcaz.Yada Alex'i oynatamıyoruz.Nerden bakarsanız hayal kırıklığı kısacası.Aykut hoca her maç 30-40 dk.Topuz'u orada deniyor belki ilaç olabilir diye ama oda çare olamadı.Ah elimizde kaliteli ve yerli ön libero olsa bu takımın geleceği çok parlak diyebiliriz.Ama olacaktı, olmalıydı gibi sözler bir işe yaramıyor.Şuan yok,yok işte.

levent aydöner dedi ki...

en başta söyleyeyim, selçuk şahin in yeterli olduğunu düşünmüyorum... ancak şu gerçeğ,de söylemeden edemeyeceğim, filmin bir bölümünü izleyerek beğenmedim demek akla mantığa sığmaz bana kalırsa... pozisyonları değerlendirirken önce topu nerde ve nasıl rakibe teslim ettiğimize bakmalıyız... bu pozisyonlarda günümüz futbol anlayışında yapılmaması gereken iki hata yapılıyor, ama salt selçuk değil hatayı yapan tüm takım diyebiliriz... bunlarda ilki çıkarken basit pas hataları yapılması, ikincisi ise ribauntların rakibe verilmesidir... takım belli bir taktik dizilişle topu oyuna soktuğunda hiç olmadık yerde topu rakibine ikram edersen buna benzer pozisyonları rakibine vermen kaçınılmaz oluyor, burada eleştirmek çok doğal ama sadece selçuk demek haksızlık gibi geldi bana.... benim yazıya yorumum çok geç oldu, sebebide önümüzdeki iki ay bu futbolcunun olmamasıdır... şimdi bakalım 6 kursunun birini kullanıp barani mi tercih edilecek? yada topuz mu denenecek orda göreceğiz... gördükten sonra selçuk şahin olsaydı demeyiz umarım... ben bir daha altını çizmek isterim; resmin bütününe bakalım...

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP