Related Posts with Thumbnails

Rapid Vien 1-2 Beşiktaş : Aklın yolu bir

6 Ekim 2010 Çarşamba


Viyana'da Beşiktaş'ı sanılandan daha güçlü bir rakip bekliyordu. Rapid Vien son 5 maçınınn 4'ünde mağlup olmuş, Beşiktaş'ın Antalyaspor'u son dakika golüyle yendiği gün, 5 maçlık seride tek galibiyetini almıştı. R.Vien yaş olarak Beşiktaş'tan daha genç bir takım (yaş ortalaması 26) bu dinamizmi son aldıkları galibiyetin rüzgarıyla birleştirmek düşüncesine sahiplerdi ki maç istedikleri gibi gitti uzun süre. Özellikle Quaresma'nın çıkması onları adeta motive etti. Bu bölümü özellikle ikinci yarı başlarında çok iyi kullandılar.

Teknik direktör Pacult 4-2-3-1 dizilimini kullandı ancak 11 numaralı Hofmann ile orta sahadaki 3'lü Beşiktaş'ın dizilimine olan benzerlikteki tek farktı. Schuster'in düşündüğü 4-2-3-1'in içinde Guti olduğu için orta saha oyunun iki yönünü oynamaya daha yatkın oldu. Hofmann bu görevi savunma yönünde becerdi desek yanılmış oluruz. 3 Türk oyuncu ile sahaya çıkan Rapid Vien'de özellikle Yasin Pehlivan ve Veli Kavlak çok etkili oldu. Bu ikili takımlarının gollerine de imza attılar. Beşiktaş'ta maç sonunda en çok Hilbert şaşırtmıştır Schuster'i. Vasat bir sağ açıkken muhteşem bir sağbek olan çok örnek gördük. Maicon, Gökhan Gönül gibi tabi Sabri örneği de var ancak muhteşem kısmında değil işin. Hilbert de ne Maicon, G.Gönül kalitesinde ne de Sabri kalitesinde ortanın biraz üstü denen şey varsa tam orada. 

İkinci Yarı
Devre Vien rüzgarı ile başladı. Veli, Trimmel, Hoffman ve Nuhiu ile Beşiktaş'a zor anlar yaşattılar ve 51'de golü de buldular. Maç sonunda Schuster ''Kazanmak için herşeyi yapan bir takıma karşı oynayacağımızı biliyorduk'' diyerek maçın fotoğrafını çekmişti. Eğer bu maçın bir fotoğrafı varsa işte o fotoğrafın dakikası 55 olmalı. Beşiktaş'ın beraberliği sağladığı dakikada Fabian Ernst savunmanın arkasına attığı topta Rapid Vien'in büyüsünü bozdu ve gol geldi. Bu golden sonra Beşiktaş ortak bir akıl ile 57'de Guti, 59'da Ernst ve 64'te Tabata ile Ernst'in bozduğu büyünün üstüne gidip aynı yolu denediler ve galibiyet golü de buradan geldi. Aklın yolu bir Beşiktaş sadece geriden gelip 2 gol atmadı; saha içinde bir takım olduğunu da özellikle 55-65 arası 10 dakikada ıspatladı. Yardımlaşmanın üst düzey olduğu ve kumanda ediliyormuş gibi bir izlenim verdikleri bu 10 dakika Schuster'in bu takıma verdiği en büyük özellik.
55.dakika
Oyuncu Değişiklikleri
Golden sonra forveti çiftleyen Vien'e topu ilerde tutmak ve dirençlerini kırmak adına 76'da gelen Bobo-Nobre değişikliği doğru hamleydi. Futbolda forvetteki sayısal üstünlük maç kazandırmıyor. 79'da forveti 3'leyen Vien bu can havli değişikliklerin meyvesini yiyordu ki burada da Hakan Arıkan harika iki refleksle takımına fayda sağladı. Oyunun kontrolünü elinde tutan Beşiktaş kaza golü denen şeyi kalesinde görmek üzereydi.

Sonuç
Beşiktaş çetin ceviz çıkan Rapid Vien'i Quaresma'sız ve geriden gelerek devirerek büyük bir ivme kazandı. Maç kaybetseler de birşeyler kazanacağı bu gidişat Beşiktaş'ın bu yılki farkı. Şimdi Schuster'i daha önemli bir görev bekliyor; Quaresma'sız uçan bir kartal projesi...Maç adına yapılacak son tespit ise harika bir tempoda seyir zevki yüksek olarak geçmesiydi. Her iki takımda 9'da 6 isabetli şut istatistiği ile oynadı. En önemli not ise Ernst'in Q7-Holosko değişikliğini bile anlamlı kılan futbol aklı.

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP