Related Posts with Thumbnails

Kasımpaşaspor 2-6 Fenerbahçe : Aldatıcı skor

3 Ekim 2010 Pazar

Fenerbahçe, Kasımpaşaspor karşısına Beşiktaş maçı kadrosu ile çıktı. Kayserispor maçından bu yana gözden düşen Baroni ilk 18'e bile alınmamıştı. Beşiktaş maçından sonra Aykut Kocaman kaynaklı çıkan spekülasyonlardan sonra Fenerbahçe'nin bu maçta istediği tek şey 3 puandı. Bu havada oynanan maçlarda bazen iyi futbol beklenmez ama 25 dakikada 5 golün olması Fenerbahçe'nin ruh halindendi. 5 hafta boyunca sadece 2 gol atabilen Kasımpaşaspor 6.dakikada çok güzel bir organizasyonla golünü attı. Selçuk ve Emre'den oluşan orta saha Fenerbahçe'nin defansına katkı yapamadığı gibi ofansını da yalnız bıraktı. İlk yarım saatte görüntü her iki takımın da orta sahalarının çabuk geçildiği idi. Fenerbahçe, Kasımpaşaspor'a direnç gösteremedi. Şahin Aygüneş'in golünden sonra Aykut Kocaman'ın hissettiği tek şey panikti. Neyse ki Kasımpaşaspor daha fazla cesaret edemeyecek kadar acemi davrandı ve Fenerbahçe bireysel hatalardan golleri buldu. 
 
Kasımpaşaspor sahaya 4-3-3 dizilişiyle çıktı. Şahin, Ersen ve Halil'den oluşan ileri üçlü sürekli yer değiştiriyor ve orta saha üçlüsüne yakın oynuyordu. Keller ve Ergün'ün oyuna katılması ile Kasımpaşa rakibinin yapamadığını yapıp çoğu kez 6-7 oyuncuyla gol arayabildi. Aykut Kocaman ise klasik düzeni 4-2-3-1'i tercih etti. Mehmet ile 4-5-1 olarak gözüken bu diziliş, Dia ile tam bir 4-2-3-1 görüntüsü veriyordu. Emre'nin hücum etkinliğindeki enerjisi savunma yapmaya yetmeyince, defans ile orta saha arasında sıkışan Selçuk kayboldu ve Fenerbahçe orta sahası 10.dakikada çöktü. Dia'nın bulduğu boş alanlar ve erken öne geçmek takımı rahatlattı Alex ve Niang ile top 3.bölgede tutuldu ki bu da ancak ilk yarının sonuna doğru yapıldı.  


Oyuncu Değişiklikleri 
Aykut Kocaman gününde olmayan Lugano'nun yanında ilk yarı varlık gösteremeyen Bilica''nın yerine Yobo'yu, savunma aksiyonlarında başarısız olan hücumu destekleyemeyen Santos'un yerine de Caner'i aldı. Savunmanın daha da toparlanması ve sol tarafa enerji sağladı bu değişiklikler. Yılmaz Vural ise skoru düşünerek hücum aksiyonlarında durgun kalan Halil'in yerine Korhan'ı oyuna dahil etti. Ankaragücü'ne 3-0 kaybeden kadrodan sahaya sadece 4 kişiyi çıkartmıştı Vural. Fenerbahçe'nin oyunun 2.yarılarına iyi başlayamamasını iyi etüt etmiş ki hücumu düşündü tercihinde.

İkinci yarı
2.yarı Yılmaz Vural'ın tahmin ettiği gibi düşük tempolu ve rakibinin ne yapacağını bekleyen bir Fenerbahçe vardı sahada. Ersen Martin ve Yekta ile gole yaklaştılar. Fenerbahçe bu baskıya Dia'nın hızlı driblingleri ile cevap vermeye çabalıyordu. Maçın kopma anı ise 64.dakikaydı. Alex'in ıslık hareketi ile arap atları gibi fırlayan Dia topu ceza sahasına gönderiyor hazırlıksız yakalanan Kasımpaşalılar topu ancak Niang'ın gol sevinci sırasında ağlarda görüyordu. Vural son kozunu Gökhan Güleç ile kullanırken Fenerbahçe kıstas yapıp Stoch'u oyuna dahil etti. Ancak oyundan 4.gol ile kopan Kasımpaşa dakikalar azaldıkça umudunu, konsantrasyonunu ve kimliğini kaybedince antrenman havasında 2 golü daha ağlarında gördü.

Sonuç
Fenerbahçe'nin zaaflarını göremediği aldatıcı bir 6 gollü galibiyet geldi. Fenerbahçe'nin 5.golü bile 6 golün nasıl bir ruh haline ve konsantrasyona sahip takıma karşı geldiğini gösteriyor. Bu maçta Niang'ın hat-trick yapması Alex'in goller atması takımın olmasa da bu oyuncuların nefes almasını sağladı. Dia'nın yerinde kullanıldığında ne kadar önemli bir silah olduğuda ortaya çıktı. Bunlar Fenerbahçe adına olumlu tespitlerdi. Orta sahanın oyunun herhangi bir bölümünü oynayamaması ile defans ile hücumu arasında geniş bir alan ortaya çıkıyor. Savunmacılar savunma yapmaya çalışıyor, hücumcular ise hücum ancak orta saha oyuncuları bu çabaların dışında Monaco gibi özerk kalıyor. Fenerbahçe'nin geçen yıl en büyük sıkıntısı üretken olmayan orta sahasıydı. Mehmet, Emre, Selçuk, Özer dörtlüsü sezonu 4-5 golle kapattılar ve orta sahadaki üretkenlik sıkıntısı bu yıl daha da büyüyerek damarlara yayılmaya devam ediyor. Oynadığı 6 maça da farklı kadroyla çıkan Kasımpaşaspor'da Yılmaz Vural'ın düşünmesi gerekenler 25 yaş ortalamasına sahip bu genç takımın mücadeledeki devamlılığı ve 1,82-1,96 arası boy ortalamasına sahip olmalarına rağmen duran toplardaki etkisizliği.

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP