Related Posts with Thumbnails

Glasgow Rangers 1-0 Bursaspor : Skor avantajı

30 Eylül 2010 Perşembe


Gerek Şampiyonlar ligi, gerek Avrupa ligi maçları hatta Dünya Kupası maçları bir gerçeğe işaret ediyor. Gol yememek. Bu tip turnuvalarda başarıya ulaşanlar çoğunlukla en az gol yiyen takımlar olmaktadır. Zira gol yediğinizde yenilmemek için atmanız gerekir ancak, yemezseniz gol atamasanız bile puan alabilirsiniz. G.Rangers'ın ilk maçına değil geçen yılki şampiyonlar ligi perfromansına baktığımızda gördüğümüz tablo, karanlık. İngiliz futbolunu anımsatan o klasik Rangers oyunuyla geçen yıl kendi sahalarında hasar verici mağlubiyetler aldılar. Ligde toparlayarak çöküşe geçmediler ve Şampiyonlar ligindeler. Bu sezon oynadıkları iki Şampiyonlar ligi maçından aldıkları 4 puan; kime nasıl oynamaları gerektiğini bilmelerinden kaynaklanıyor. Manchester United'a karşı ilk kez oynamıyorlar ve birbirlerine yakın iki ligin temsilcisi olarak oradan puan almanın nasıl oynamaları gerektiğiyle yakın ilişkisinin farkındalar. Dün Bursaspor karşısına geçen yıl Şampiyonlar liginin en başarısız ev sahiplerinden biri olarak çıktılar ve rakiplerini ciddiye aldılar.

Rangers, 3'lü savunmanın sağ ve sol tarafına rwb(right winger back) ve lwb (left winger back) özellikli adamlar monte etmişti. Bu adamlar top rakipteyken savunmayı 5'liyor hücuma çıkınca da orta sahayı 5'liyordu. 3'lü orta sahalarının birisini de stoperlere yakın konumlandırmışlardı. Bu durum gol yememek adına alınan önlemlerdi ve net pozisyon vermeyerek bu alanda da başarılı oldular. Alınacak 3 puanın atılacak fazla 1-2 golden daha değerli olduğunu düşünerek çıkmışlardı sahaya. Bursaspor yenilen golde onlara yardım etmese taktiklerini biraz daha esneterek öne oynayacaklardı. Bursaspor ise Volkan-Ozan-Sercan üçlüsüyle Valencia maçından daha cesur oynama düşüncesindeydi. Yenilen golde asisti yapan Rangers'lı oyuncuyu Volkan Şen'in karşılaması Bursaspor'un gol atma planının geride bekleyip hızlı hücumlarla gol bulma üzerine olduğunu gösteriyordu. Her iki takımın bu taktiksel yapısı maçın temposuna yansıdı ve seyir açısından vasat bir maç ortaya çıktı.

Rangers 4 puana ulaşarak üst tura çıkma yolunda dev bir adım attı. Bursaspor'un olası iki United mağlubiyeti de onlara üst tur konusunda muazzam bir tali yol açacak çünkü; Valencia United'a karşı kendi saha avantajını kaybetti. Glasgow bize skor avantajının bu turnuvalarda ne kadar önemli olduğunu öğretti. Bursaspor ilk maçta rüyalar aleminde gibiydi. İlk maçta sadece pozisyon değil ayaklarında topu da görememişlerdi. Dün akşam %45 / %55'lere çıkan oranlarda topa sahip olma oranlarını yakaladılar. Özellikle ikinci yarıda yakaladıkları bu şans biraz da Rangers'ın müsaade ettiği bir durumdu. Volkan ve Sercan hızlarını ve yeteneklerinin yanı sıra ortaya, Avrupa futbolcularında olan hızlı karar verme özelliğini de eklemeli. Rangers'lı oyuncu topu aldığında hızlı şekilde kaleye gitmeyi, golcüleri de ilk fırsatta kaleyi düşünürken; Volkan ve Sercan topla daha fazla oynayarak ve geç karar vererek Bursaspor'un ivmesini düşürdü. Rakip sahada topa sahip olmak, topla daha fazla sorumluluk almak Bursaspor'lu oyunculara galibiyetten daha fazla şey kazandırmış. Maç sonunda oyuncuların açıklamaları bizlere bunu işaret ediyor. Bursaspor'un şanssızlığı belki de bir sonraki adımın Old Trafford olması.

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP