Related Posts with Thumbnails

Futbolda kan davası

3 Eylül 2010 Cuma

Kan davasının ne kadar manasız olduğunda hem fikir olmayan yoktur. Neticede her iki tarafa da zarar verir. Futbol alanında da yok mu böyle kan davaları var elbette. 5 Nisan 2000 yılında Chelsea, Şampiyonlar ligi çeyrek final mücadelesinde Barcelona'yı ağırlar ve sahada fırtına gibi eser. Stamford Bridge'ten 3-1'lik zaferle ayrılır. Barcelona bu mağlubiyeti kan davasına çevirmiş, 18 Nisan 2000'deki rövanş maçına Nou Camp tribünlerinde 2-0 'lık dev bir kareografi sergilenmişti. Maçın daha ilk yarısı bitmeden skor çoktan 2-0 olmuş Barcelona, Chelsea'yi 5-1 yenmişti. 5 Mayıs 1996 Trabzonspor-Fenerbahçe maçını üstünden yıllar geçse de hiç bir Trabzonsporlunun unutamaması da kan davasını hatırlatıyor. Birbirine dost görünüp yıllarca düşmanlık yapan ezeli rakiplere hiç girmeyelim. Sıradaki kan davası ise belki de son yıllarda futboldaki en ciddi kan davası. Manchester United taraftarları kulübün Amerikalı sahipleri Glazerlara öyle bir savaş açtı ki geçen yıldan beri hiç geri adım atmadılar. Tüm sezonu ''Manchester bizimdir'' diye düşünüp kulübün ilk renkleri sarı-yeşil formalarla geçirdiler. Kim bilir belki de tüm sezonu bu yüzden gözden çıkardılar. Öyle ki çoğu maçta Manchester yerine go glazer diyorlardı. Futbolcular sahada maça konsantre olurken taraftarlar sezon boyu kah tezahüratları, kah pankartları, kah türlü protestoları ile glazer ailesine kinini gösteriyordu. Bu yıl ise seslerini daha da yükseklere duyurmayı başardılar. Manchester United hedeflediği kombine bilet satışına ulaşamadı. Kulüp başkanı David Gill 54.000 adet olan kombine hedeflerinde 51.800 kombine bilet satışının açıklamasını '' bu ekonomik şartlarda normal'' diye yapınca Old Trafford önünde yeni bir eylem daha düzenlendi. Öyle bir kan davası güdüyorlar ki kendilerini takımdan mahrum bırakıyorlar. Evet United'ın hedefi 54.000 kombineydi ancak haklı olan taraftarlar çünkü, sezonluk bilet satışı 67.000'den buralara düştü. 67.000'den 63.000'e, 57.000'e, 52.000'e... bakalım bu davanın galibi kim olacak.
 

2 yorum:

Umut Budak dedi ki...

54.000 bile çok fazla bir sayı burdan 45.000 taraftarın umrunda bile olmadığını düşünürsek minimum düzey bu olacaktır bu da Glazzer a zarar vermez.

Futbol Reisi dedi ki...

doğrusunu söylemek gerekirse kombine bilet alan yada protesto yapan taraftarlar çok umrunda denemez... futbol için go glazer.. !

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP