Related Posts with Thumbnails

Eleme maçları öncesinde İngiltere'nin defans problemleri

2 Eylül 2010 Perşembe


2010 Dünya Kupası sonrası İngilizler birşeyleri değiştirmeyi kafaya koymuştu. İlk kararları tüm dünyanın düşündüğünün aksine Capello ile yola devam kararıydı. Capello gerek yaşları, gerekse geleceğin takımını yani 2012 Avrupa Şampiyonası ve 2014 Dünya Kupası kadrolarını kurmak adına Beckham, Lampard, Terry, Rio Ferdinand gibi isimleri bir anda ulusal takımın dışında kalma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı. Bu beklemedikleri kadro devrimi İngilizleri farklı bir sorunla yüzleştirdi.. Defans problemi...

İngiltere an itibariyle son 20 yılın en tecrübesiz defans hattına sahip. 20 yıl içerisinde Gary Pallister, Tony Adams, Mark Wright, Des Walker, Martin Keown gibi isimlerin yanı sıra kısmen yok edilen ve yok edilmek istenen jenerasyonda, John Terry, Rio Ferdinand, Ledley King, Jamie Carragher, Sol Campbell gibi oyuncular İngiltere'yi savundu. İngiltere için bir devir kapanıyor ve yepyeni bir devir açılıyor. Böyle durumlarda zor da olsa sabretmek tek çaredir ancak, beklemeyi sevmeyenlerden biri de Capello. Saha kenarında ve saha dışında oyunculara karşı tavrı, saha kenarından acımasız bağırışları, İngilizler tarafından eleştiriliyor. Capello'yu sabırlı olmaya davet ediyorlar. Zaten ilk ve tek kupasını 1966'da kazanan bir takım için 2 yıl sonraki bir kupa yada 4 yıl sonraki bir kupa için beklemek sonuç için tek yol gözüküyor. İlk bölümde sayılan oyuncuların çoğu yıllarca milli forma altında yan yana oynadılar. Yeni bir evlilikte bile uyum sorunu varken, yeni oyuncuların İngiltere savunmasına ve birbirlerine uyum sağlaması bir çırpıda olamayacaktır. Martin Keown 'milli takıma ilk seçildiğimde insanlar iyi olmadığımı söylüyorlardı. 53 kez katıldıktan sonra iyi olduğumu kabul ettiler' diyor.

İşin endişe verici yanı ise şu; İngiltere'de yeni dönemde ve mevcut durumda defansta oynayacak oyuncuların tamamı dökülüyor. Formsuz ve mental olarak sezona hazır değiller. Örneğin Joleon Lescott. Şu anda çok yavaş ve bir tank gibi ağır bir görüntü çiziyor hazır olmadığı en iyi formunda olmadığı çok açık. West Ham United'ın son yıllardaki düşük performansı ve yeni sezona da aynı şekilde girmesi Matthew Upson'ı mental olarak yıpratmış. Sahada kafasının karışık olduğunu ve konsantrasyon sorunu yaşadığını gözlemleyebilirsiniz. Kafası rahatladığında defansta oynayacak oyuncular içinde en göze batanı ve en tecrübelisi Upson. Hazır olduklarında muhtemel adaylar arasında olan Michael Dawson ve Phil Jagielka'ya bakalım. Michael Dawson hızlı bir oyuncu karşısında zorlanabiliyor. Tottenham'ın Young Boys eşleşmesinde Henri Bienvenu karşısındaki performansı ortada. Jagielka'da henüz hazır değil ilk izlenimlere göre. Rio Ferdinand'ın en azından ön eleme maçlarında takıma dönmesi işleri bir nebze olsun kolaylaştırabilir.

Aslında durumu Dünya Kupası gözlemlerine göre değerlendirdiğimizde tek kabahati de defans oyuncularında bulmamak gerek. Finale çıkan iki takıma baktığımızda İspanya, iki önlibero ile oynadı kupada, Sergio Busquets ve Xabi Alonso. Hollanda'da ise Mark Van Bommel ve Nigel de Jong iki ön libero olarak görev yaptı. İngiltere'de sistem biraz farklı ve doğrusu orada oynayacak tek bir önlibero bile yok neredeyse. Capello o bölgede sadece Barry'i kullanıyor yada elindeki kadro Onu buna zorluyor. Böyle olunca hızlı bir şekilde geri dönmek zor oluyor hem takım savunması hem defans bölgesi zaaflar veriyor ve bu zaaflar daha da ön plana çıkıyor. Bu gibi detaylara önlem alınmazsa İngiltere'nin başı yeniden belaya girebilir.

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP