Related Posts with Thumbnails

Belçika maçı öncesi şapkayı önümüze koyalım

6 Eylül 2010 Pazartesi

Milli takım deyince aklımıza ilk gelenler, Romanya ile oynadığımız 2-2'lik ilk resmi maçımız, 8-0'lık şerefli yenilgiler, 2002 Dünya Kupası 3.lüğümüz, EURO 2008'de yarı finalimiz. Turnuvalar tarihimiz 2 Dünya kupası , 3 Avrupa Şampiyonası ve 1 Konfederasyon kupası. Bu kupalarda elde ettiğimiz başarılar ise Dünya kupası 3.lüğü 2002'de, Konfederasyon kupası 3.lüğü 2003'te, EURO 2008'de yarı final malum 2008 yılında. 26 Ekim 1923'te o zamanki adı Dolmabahçe olan İnönü stadında başlayan resmi futbol tarihimizde tüm başarılarımızı son 8-10 yılda elde etmişiz. Milli takım için verilen istatistiklerde yada milli takım deyince akla gelen ilk istatistiklerden birisi de Hakan Şükür'ün ülke tarihinin en fazla gol atan oyuncusu olmasıdır. İşte Belçika maçı öncesi hatta EURO 2012 öncesi bizi ve hocamız Hiddink'i bekleyen en büyük sıkıntı belki de bu istatistik. Formsuz oyuncuların, oynamayan oyuncuların seçilmesi tartışması bir kenarda dursun, bizim en büyük sıkıntımız defans bölgesi diye düşündük uzun süre. Oysa 2002'de hiç Avrupa takımıyla karşılaşmadı o yüzden 3.oldu eleştirisinde bulunulan milli takımımız, sadece Avrupa takımlarının yer aldığı EURO 2008'de sol bek Hakan Balta ve ön libero Mehmet Topal'dan oluşturduğu defans hattıyla bile 3. olmuştu. Takımımızın en büyük sorununun defans yada orta saha değil golcü eksikliği olduğu aşikar. Milli takımın golcüsü kim? Genelde bu durumda seçim milli maçlara yakın zamanda iyi perfrormans gösteren oyuncudan yana yapılıyor. Bazen Sercan, bazen Semih yada sürpriz şekilde Batuhan bile oynuyor milli takım forvetinde. Hakan Şükür'den sonra ciddi bir golcü sıkıntısı yaşıyoruz. Takımda Nihat, Tuncay, Semih, Sercan, Halil var atarlar sorun olmaz diyorsanız şu istatistiğe göz atalım. Mevcut kadromuzdaki golcülere bakalım birde Hakan Şükür'e. Hakan 112 maçta 51 gol atarak en golcü oyuncu durumunda. Kadromuzdaki diğer oyuncuların gol sayıları ise şöyle; Tuncay 22 gol, Nihat 19 gol, Halil 8 gol, Semih 7 gol, Sercan 2 gol. Toplam 58 gol yani 5 golcünün attığı golü neredeyse tek başına atmış Hakan Şükür. Maç sayılarına bakalım Hakan 112 maçta bu sayıya ulaşmıştı. Tuncay 76 maç, Nihat 68 maç, Halil 36 maç, Semih 22 maç, Sercan 8 maç. Tüm zamanlarda en skorer oyuncularımıza baktığımızda Lefterlere, Metinlere gidiyoruz.

1 Hakan Şükür 51
2 Tuncay Şanlı 22
3 Lefter Küçükandonyadis 21
4 Metin Oktay 19
5 Cemil Turan 19
6 Nihat Kahveci 19
7 Zeki Rıza Sporel 15

Mesele forvette X oynasın, Z oynasın meselesi değil. Meselemiz ciddi olarak bir golcü ihtiyacı. Kazakistan maçında da golleri golcü olarak oynayan oyuncularımız değil, forvet arkası servis yapması gereken oyuncularımız attı. Belçika maçı öncesi ve elemelere daha yeni başlamışken yeni bir Hakan Şükür bulamazsak EURO 2012 de, 2014 Dünya Kupası da bizim uzaklardan izleyeceğimiz turnuvalar olabilir.

3 yorum:

Adsız dedi ki...

hocam mustafa denizli ile euro 2000 de oynadığımız çeyrek finali es geçmişsin

Umut Budak dedi ki...

Ben bu golcü bulma işini biraz da sisteme göre diye düşünüyorum. Mesela sercan , halil ,nihat tek forvet oynayamayacak forvetler tek forvet oynayabilecek Mevlüt,Semih alternatif yok.Ve bu oyuncular da henüz Hakan Şükür değiller.

Futbol Reisi dedi ki...

Euro 2000 konusunda haklısın, yazının ana temasını etkilemiyor diye değiştirmedin sonradan da. Düzeltme için teşekkürler.

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP