Related Posts with Thumbnails

Türkiye'nin kanatları

28 Temmuz 2010 Çarşamba

İngiltere premier liginde atılan gollerin %75'i kanat organizasyonlarından gelmekte. Kuşbakışı bir şekilde bile İngiltere'de Avrupa'nın en iyi kanat oyuncularının forma giydiğini görürsünüz. Tabi Messi ve C.Ronaldo özel oyuncular olduğundan klasik kanat oyuncusu kimliğinde görmemek gerek onları. Premier ligde standart bir oyuncu bile kanat oyununu iyi bilir. Kanatlardan gelen gol ortalaması Avrupa'da da çok farklı değil. Ülkemizde ise geriye doğru baktığımızda en iyi kanat oyuncuları diye filtrelemenin yanına en iyi kanat olmasa da iyi orta yapan oyuncu filtresi de ekleseniz, Okan Buruk, Hasan Şaş der durursunuz düşünürsünüz kimler vardı başka diye. Ligin zirvesine oynayan takımlarda Trabzonspor kanat oyuncuları konusunda farklı bir yol izliyor. Şenol Güneş zaman zaman, Engin Baytar, Colman, Serkan Balcı, Sezer gibi oyuncuları taktiksel açıdan kenarlarda oynatıyor. Kanat organizasyonları yapmasını beklemiyor oyuncularından o bölgede. Yıllardan bu yana kanat oyununda, hocası ve taktiği ne olursa olsun sağ ve sol beklerini dahi oyuna sokan Galatasaray bir adım öne çıkıyor Türkiye liglerinde. Necati'nin ortalayıp Ümit Karan'ın gol yaptığı bir çok enstantane hatırlarsınız bir çırpıda. Beşiktaş ve Fenerbahçe bu alanda hiç bir zaman Galatasaray gibi olamadılar. En güncel duruma baktığımızda ise devrimsel bir şampiyonluk kazanan Bursaspor da iddialı giriyor bu savaşa. Ozan İpek ve Volkan Şen ligin en iyi kanat oyuncularından üstelik yerli. Yıllardan beri ilk kez Fenerbahçe de doğal kanat oyuncularına sahip bu yıl Stoch ve Dia ile birlikte. Mevcut durumun final değerlendirmesine şampiyon ile başlayalım. Bursaspor Ozan İpek ve Volkan Şen hem standart kanat oyuncusundan bekleneni veriyor hem de rakibi sürklase ederek, dış şutlar ve frikiklerle goller bulabiliyorlar. Bu ikiliye takım içinde Turgay Bahadır da destek verebilmekte. Bu rotasyon Bursaspor'a şampiyonluk getirdi. Ancak bu oyuncular artık ligde  daha fazla tanınan oyuncular. Bu yıl sadece lig ve kupa değil aynı zamanda Şampiyonlar ligi gibi dev bir organizasyona da katılacaklar. Bu iki oyuncunun ciddi alternatiflerinin olmaması Bursaspor'un bu yönde en büyük dezavantajı. 
Fenerbahçe'de ise Özer ve Mehmet bu bölgede geçen yılı baz aldığımızda standardın da altında kaldılar. Zaten Mehmet ve Özer ortasaha ortasında oyunu iki yönlü oynayabilen oyuncular hiçbirisinin asıl mevkisi kanat değil. Uğur Boral her yıl 2 maç Messi olur zaten, geçtiğimiz yıl içinde de yine parlamasını yaptı. Deivid tekniği hariç herşeyini kaybetmiş durumda şu an. Stoch ve Dia iki safkan oyuncu. Özelliklerini bakıldığında Ozan ve Volkan'ın yaptığı etkiyi üst düzeyde yapabilecek kapasitede oyuncular. Stoch içeri sızmak, rakibi sürklase etmek, forveti beslemek konusunda kriter kabul edeceğimiz bir oyuncu. Dia ise istatistiklere bakıldığında Fransa'da her zaman en fazla faul yapılan oyuncu olmuştur. Bu onun topla sürati ve hızından kaynaklanıyor. Topla yaptığı ivme ciddi şekilde tehlikeli olabiliyor. Biraz dağınık oynuyor ancak kiliti açmak için uğraşırken 35 metreden attığı bir gol ile sizi rahatlatabiliyorda. Bu yıl sol kanatın tamamına alternatif olabilecek diğer isim ise Caner. Galatasaray'da geçirdiği 6 ayın Fenerbahçe'ye yarayacağı kanaatindeyim. Dia gibi savruk oynaması dışında eksiği yok. Kazım ise yanar döner bir oyuncu. Maç öncesi yaptığı hareketlerin yarısını maç içinde yapsa forması en çok satan oyunculardan birisi olur. Fenerbahçe'deki tüm bu kanat oyuncularının yönetimininde Aykut Kocaman gibi disiplini ve çalışmayı seven herşeyden öte Fenerbahçe'yi çok seven birinin olması bu yıl kanat organizasyonları açısından ligin en zengin takımının Fenerbahçe olacağını gösteriyor. Hele geçen yıl sağ kanatta Deniz Barış'ın bile oynadığını düşünürsek bu öngörünün daha iyi anlaşılacağı kanaatindeyim. 
Galatasaray Keita'yı gönderdi ancak Kewell kaldı. Herhangi bir Galatasaray'lıya Keita mı Kewell mı diye sorulsa Kewell diye haykırır. Arda, Kewell, Serdar Özkan Pino zaman zaman Elano bu bölgede alternatifler. Son zamanlarda takımına saha içinde yarar saha dışında zarar veren Arda, takımın bu bölgede en büyük soru işareti. Kah ben burda Metin Oktay olacağım diye gürlüyor, kah başkan isterse beni göndersin diyor. Onun performansı bu bölgede Galatasaray'ı direkt etkileyecek faktördür. Kewell iyi olduğunda bizi futbola doyurur. Öyle bir oyuncu düşünün ki attığı pastan bile ders çıkartabilirsiniz. Serdar Özkan her zaman kale önüne çok iyi gelip son anda plastik topa vuran bir oyuncu izlenimi bırakmıştır bende. Çok dağınık bir yapıya sahip adam geçme yeteneğinin Arda'dan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş'tan Fenerbahçe'den Galatasaray'a gelen oyuncular Galatasaray'da ikinci baharını yaşar ilginç bir şekilde bu bakımdan Serdar Özkan da burada bambaşka bir profil çizebilir. Uğur Meleke Pino'nun hızını ve sıfıra inme yeteneğini öne çıkartıyor. Ama yine de soru işareti olduğu kesin zira oyuncunun iyi olmasının yanı sıra uyum sağlaması da en az yeteneği kadar önemli oluyor performansında. Elano kötü günler için sağ kanat alternatifi ancak Galatasaray'ın sezona Elano ile başlayacağını düşünmüyorum.   Galatasaray 2 kanat için yeteri kadar alternatife sahip ancak Fenerbahçe kadar zengin bir koleksiyona sahip değil. Arda'nın saha dışı etmenlerden çabuk etkilenip takıma zaman zaman zarar vermesi, Kewell'ın olası sakatlık durumu, Elano'nun satılma durumu, Serdar Özkan'ın henüz soru işareti olan Galatasaray performansı, Pino'nun kapalı kutu olması Galatasaray'ı hiçte beklemediği durumlara sokabilir ki bu durumda seneye 3.lük başarıdır düsturu kurtaramaz Adnan Polat ve ekibini.  
Beşiktaş iki oyuncuyla transferin şeklini değiştirdi. Bu transferlerin önemi öncelikle taraftar gözünde Fenerbahçe ve Galatasaray'ı yakalamasıdır. Fenerbahçe, Carlos, Anelka, Alex, Ortega, Hooijdonk gibi oyuncuları transfer ediyor, Galatasaray Kewell, Baros, Jo, Dos Santos, Elano gibi isimelere forma giydirebiliyorken karşılığında Beşiktaş'ın aldığı en ünlü oyuncu Nihat. Quaresma ve Guti transferleri öncelikle bu yönde Beşiktaş'a puan kazandırdı. Beşiktaş Quaresma gibi bir kanat oyuncusuna adeta aç kalmıştı ki Quaresma'da oynadığı maçlarda buraya oynamak için geldiğini belli ediyor. Beşiktaş'ta şu anda Quaresma dışında, biraz Nihat, Joker Ekrem, Holosko, yerine göre Tabata veya Delgado kanat oynayabiliyor. Geçen yıl Yusuf bile kanat oynuyordu. Mustafa Denizli, İsmail Köybaşı'nı da sol önde oynatıyordu. Burada oynayan bir diğer oyuncu Tello ile yollar ayrıldı. Kanat deyince düz mantıkla Beşiktaş'ın elinde tek isim Quaresma kalıyor. Eğer Schuster 4-1-4-1 gibi oynarsa sol tarafta Quaresma, sağ tarafta ise Nihat, Holosko gibi seçeneklerle idare edebilir. Ancak standart kanat oyuncusu olarak elde sadece Quaresma var ve farklı bir taktik anlayışta yada Quaresma'nın olası yokluğunda Beşiktaş kanat oyununda sınıfta kalıyor. Ayrıca Schuster forvetin arkasındaki 4'lüyü Quaresma-Guti-Delgado-Nihat gibi kurarsa ya rakip kaleci nefessizlikten ölür, ya da bu 4'lünün arkasında tek ön libero oynayan oyuncu ki büyük ihtimalle Ernst ölür. Ancak bir bakışta bile kanat oyuncusu konusunda sıkıntı en az golcü ihtiyacı kadar önemli Beşiktaş için.

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP