Related Posts with Thumbnails

Futbol ve saf duygular

7 Temmuz 2010 Çarşamba

Sadece 90 dakikada vezir yada rezil olmak sizin elinizde yada bir başka ifadeyle ayaklarınızda. Futbol işte böyle bir oyun. Dünya kupasının tüm futbol organizasyonlarından daha önemli olma nedeni oyuncuların tüm ulusun sorumluluğunu alması durumudur. Dünya üzerinde 11 kişiye verilecek en büyük sorumluluk bu olsa gerek. Erkekler ağlamaz derler ama futbol öyle saf ve temiz bir duygudur ki, bir bakarsınız en sert hırçın oyuncu hüngür hüngür ağlar bir kupa töreninde. Kariyerinin son kupalarına çıkıpta başarısız olanlar, hele başarısızlığa penaltı kaçırma, gol kaçırma gibi durumlarla neden olanlar.. Onlar kupa bitse de psikolojik olarak uzun süre toparlanamayan oyuncular. Belki de bu yüzden dünya kupasına başarılarıyla damga vuran bir çok oyuncu Lineker gibi kupalardan önce ve sonra üst düzey oyuncu statüsünü koruyamadı.İşte iki göz yaşı örneği; 

Paraguay Dünya kupası tarihinde ilk kez çeyrek finale yükselir. Takımın elle tutulur en önemli silahı Benfica'lı Oscar Cardozo. UEFA kupasında da üst düzey maçlar çıkarmış formda gelmiş kupaya. İspanya maçında ülkesi adına penaltı noktasının başına geçtiğinde, sadece  kariyerinin 148.golüne değil belki ülkesinin kaderini değiştirmesi an meselesiydi. Pique tarafından yere düşürülmüş ve topun başına geçmişti. Kendi pişirdi ama yiyemedi. Casillas penaltıyı kurtardı. Cardozo raket gibi kullandığı sol ayağıyla bu kez Casillas'ı vurdu. Üstelik bu pozisyondan 3 dakika sonra İspanya da bir penaltı kaçırdı. Maçı tek golle kaybeden Paraguay'da Oscar Cardozo'nun yerinde olmak isteyen var mı? Öyle büyük bir çöküntü yaşadı ki, Torres onu teselli etmek istediğine bin pişman oldu. 

Gana-Uruguay maçında Gyan'ın başına gelenler kaç oyuncunun başına gelmiştir kupa tarihinde? Uzatmanın son dakikalarında kazanılan penaltıyı direğe nişanlar ve takımı kupayı penaltı atışlarıyla kaybeder. Sadece Gana'nın değil tüm Afrika'nın kaderi, beklentisi, ümidi onun ayaklarındaydı. Tarihinde ilk kez 2006'da dünya kupasına katılan Gana, katıldığı ikinci organizasyonda en iyi 4 takımdan biri olma şansını kaybetti. Maçtan sonra hüngür hüngür ağlaması maalesef hiçbirşeyi değiştirmedi. 11 metreden yapılan iki vuruş iki ülkenin, iki farklı kıtanın, milyonlarca insanın sorumluluğunu üstlenen ayaklar. 
Roberto Baggio 94'te penaltı kaçırdıktan sonra 98'de Paraguay maçında kazanılan penaltıda topun başına geçtiğinde çılgın kaleci Chilavert'i mağlup eder ve golünü atar ve şöyle der '' artık rahatım, 4 yıllık baskı üstümden kalktı'' Roberto Baggio gibi şanslı olamayıp kariyerinin son kupasında gözüyaşlı veda edenlere ne demeli... 

Futbol bu yüzden güzel.. İnsan yıllarca peşinde koştuğu aşklarda bile böyle saf duyguları alamıyorken futbol bu duyguları ziyadesiyle dağıtıyor. 11 kişiyle oynanan ve sonuçta herkesin birşeyler kazandığı yada kaybettiği bir oyun bu..

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP