Related Posts with Thumbnails

El elden üstündür

9 Temmuz 2010 Cuma

Haldun Üstünel ile Türk transfer tarihi yepyeni farklı bir anlayışla tanıştı. Yöntemi ''saman altında su yürütmek'' olan bu adam nokta transferlerle 105 yaşındaki takımına oyuncu kalitesi, milyonlarca taraftarına umut getirdi. Galatasaray yıllardır Fenerbahçe'nin aksine Avrupa menşeili oyuncuları transfer etmiştir. Yanlış yapa yapa doğruyu da bulmuşlardı. Geçen sezon gelen oyuncuların geldiği yerlere bakalım. Galatasaray'ın transfer yaptığı takımlar; Liverpool, Lyon, Everton, Manchester City. Bu iş tam bir vizyon işiydi ve Haldun Üstünel taraftarların ''in haldun we trust'' diyeceği kadar sevilmişti.Baros, Kewell, Keita, Jo, Dos Santos, Elano gibi Avrupada markalaşmış isimler onun imzası ile Türkiye'ye geldi.  Tribünden gelen bu adam Ne zaman Baros gol atsa, Kewell şık hareket yapsa ekranlarımıza gelirdi. Fakat bugün gelinen nokta da takımın son iki yılda aldığı kötü dereceler, Adnan Polat'ın canını sıkmış ki; Stoch transferi ile başlayan süreçte Haldun Üstünel küstürüldü  ve tabir-i caizse geri plana atıldı. Bu operasyonu Kewell, Jo, Dos Santos, Leo Franco, Keita büyük ihtimalle Elano'nun gidiş operasyonları ile üstüste koyunca resim netleşiyor. Adnan Polat ''el elden üstündür'' demek istiyor Üstünel'e ve tüm camiaya. Bu bağlamda Keita, Kewell gibi oyuncuların gitmesi gerekiyordu. Çünkü Adnan Polat bu oyuncularla başarılı olmak istemiyor. İş bitiriciliği ile taktir toplamış bir yönetici bu duruma gelince akla gelen ilk şey transferine imza attığı oyuncular olur. Bir dönem Fenerbahçe'de Sakaryalılar grubu denilen bir grup vardı bilen bilir, hadi biz de Haldun Üstünel'in aldığı adamlara Üstünel grubu diyelim. Galatasaray eğer bu Üstünel grubu ile başarılı olsaydı üstün olan el Haldun Üstünel olacaktı. Adnan Polat olası başarının mükafatının bu adrese gitmesinden hoşnut değil ki budur işin hülasası. Yöneticilerin ön plana çıkması hatta başkanın önüne geçmesi desteklediğim bir uygulama değildir. Ancak kulüplerin medya erozyonuna uğratmaması şartı ile bu tip yöneticilere sahip olması en azından güzel hayaller kurmanızı sağlar.

2 yorum:

Seçkin dedi ki...

Haldun Üstünel'in, A.Polat'ın önüne geçtiğini sanmıyorum. Üstünel listeye girdiğinde 'içimizden biri' yakıştırması o zaman yapılmıştı.transfer yaptıktan sonra daha çok sevildi tabi. ama başkan da bir o kadar seviliyor. Ve tabi ne yönetici, ne de başkan aslolan 'takım'dır.

Lenovo Warcraft 3 Ligi

Futbol Reisi dedi ki...

Aslında en önemli kısmı son cümlenizde ''ne yönetici, ne başkan aslolan 'takım'dır. Bu tüm takımlar için genel geçer bir kural olmalı sivrilen hiç bir yönetici yıllarca kalamadı oralarda.

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP