Related Posts with Thumbnails

Adios Diego

5 Temmuz 2010 Pazartesi

Almanya 2002 yılında attığı tohumları olgunlaştırıp sunmaya devam ediyor. Şurası bir gerçek Almanlar 2010 yılında futbol özelinde çağ açıp çağ kapattılar bunu da İngiltere maçında yaptılar. Bireysele inince tek özel oyuncusu olmayan (messi, ronaldo gibi) kazanma arzusu ve takım oyununun muazzam karışımından ortaya çıkan üstün Alman teknolojisi. Topu ayağına alan her Alman oyuncu yapması gerekenin en iyisini yapıyor. Ekstra işlere girip 4 kişinin içine girmiyorlar, 30-35 metreden kaleyi sebepsiz yoklamıyorlar. Onlar topu ayaklarına aldığında 11 oyuncu 'kaleye en çabuk ve kolay nasıl giderim' düşüncesinde. Futbolu sade ve isteyerek oynuyorlar. Dünya üzerinde üst düzey özel yeteneklerle takım oyununun en iyi harmonisi olan Barcelona bile bu kadar tat vermiyor. Sürekli kazanmak isteyen 11, adeta winning eleven. Khedira, Schweinsteiger, Mesut Özil, Podolski, Klose ve Müller bu turnuvada kendi performanslarının ve potansiyellerinin en az 3 katına ulaştılar. 
Müller son yıllarda Dünya futbolunun gördüğü ''çok yönlü oyuncu'' tabirine en çok uyan amiyane tabirle bu işin kralı bir oyuncu. Bu tecrübe ile Bayern de Almanya da daha çok kazanacaktır. Dünya kupası 7 değil 70 maç olsa, 1 ayda değil 7 ayda oynansa Almanlar yine bu iştah ve istekle çıkacaktır her bir maça. Bir kulüp takımının bile arka arkaya iki maçta 4 gol atarak kazanması zaten başlı başına büyük bir iş. Almanlar bunu dünya kupasında hemde İngiltere ve Arjantin'e yaptı. 
Arjantin kazanır diyenlerin dayanağı, Maradona etkisi ve Messi'ydi. Bir oyuncunun maç kazanması zaten Maradona ile bitti. Aksini kimse iddia edemez; bu maçta yada herhangi bir maçta Maradona olsaydı Arjantin bu duruma düşmezdi. Maçtan sonra Arjantin basını Messi'ye yükleniyordu. ''Gol yoksa zaferde olmaz'' diyorlar. Messi turnuvayı gol atamadan kapadı ancak sorun Messi değil, Arjantin milli takımının kurgusal düzeninde. Maradona motivasyon yönüyle buralara geldi. Demichelis ''onun kenarda olması bizi heyecanlandırıyor, birşey anlatırken bizlere dokununca tüylerimiz diken diken oluyor'' diyerek Maradona etkisini gösteriyor. Maradona taktiksel bir deha değil teknik direktör kimliği ile. Kalabalıklar içinde yalnız kalan bu efsane 4 yıl içinde bu 4 golün acısını çıkartır ve 2014'te Brezilya'da kupayı kazanır. Bunun için gerekli herşeye sahip şimdi sahip olduklarını nasıl kullanması gerektiğini öğrenmesi için 4 yılı var. Arjantin basını Messi'yi eleştirirken Tevez'i göklere çıkarıyor. Maçtan sonra ''utanmıyoruz, Almanlar çok iyiydi'' diyen Tevez turnuva boyunca canını dişine takarak mücadele etti. Tipik bir ''Alex koşmuyor bakın Emre mücadele ediyor, koşuyor'' geyiği, Messi-Tevez kıyası. Almanya'ya geri dönersek. Bu iş buraya kadar İspanya eler düşüncesine sahip olanların aklına ''ya bunlar İspanya'ya da 4 tane atarsa düşüncesi gelmiyor mu?'' Almanya dünya futbol tarihini şimdiden değiştirmiştir. Şimdi o tarihi istedikleri gibi yazıyorlar. Almanya haketti, Alman basını yazdı... Adios Diego...

2 yorum:

outlaw dedi ki...

diego'ya selam olsun o zaman:

http://gueneslipazartesiler.blogspot.com/2010/07/hersey-mumkun-diego.html

Oğuzhan dedi ki...

hayatımda izlediğim inter macından sonraki en kötü messiydi. ama düşünmek lazım. bu kadar takım oyunu oynayabilen almanya karşısında hangi rakip iyi oynayabilir ki?
muller insan değil, ozil zaten değildi bir de adını bile zor söylediğim Bastian Schweinsteiger girdi listeye. onlar gerçekten turnuva takımı ve futbolları keyif veriyor.

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP