Related Posts with Thumbnails

Skorbord yalan söylemez

28 Haziran 2010 Pazartesi

Almanya bir turnuvada kaybedince diğer turnuvaya nasıl hazırlanması gerektiğini en iyi bilen ülkelerden. 96 yılından sonra futbolda gerilemeleri onları yıldırmadı. Premier ligin küçük bir aynası olmaktan daha fazlası haline dönüşen Bundesliga gibi değiştirdiler kendilerini ve takımlarını. Almanya 2006 Dünya kupasında bu ürün en güzel meyvelerini vermişti. Almanya muazzam bir takım oyunu ortaya koymuş kupayı kazanamasa bile tüm Almanların gönüllerini kazanmıştı. Takım gençleşmiş, tabular yıkılmış Asamoah, Podolski, Mesut Özil gibi etnik kökenleri Alman olmayan oyuncular kadroya katılmıştı. Fransızların hatasına düşmedi Almanlar. Kulüp takımı gibi transfer yapmadı oyun düzenine uyan Almanya altyapısı kazanan oyuncularla çıktı yola. Bugün İngiltere gibi bir rakibi tarihi farkla ezip geçtiler.Takımın oynadığı oyun ve şampiyonluğa bedel bu zafer, Almanlar bir yana tüm futbolseverlerin kalbini kazanmıştır. 

Sahaya dönünce maçı başından değilde 5.dakikasından itibaren izleyen birisi maçın başını izlediğine inanamayacaktı. Maç müthiş bir tempoda başladı. Erken final adeta final gibi başladı. İngilizler topa hakim olmaya çalıştı ve pas bağlantılarını koparmayıp Almanya'yı ağ örer gibi geçmeyi düşündü. Barry, Lampard ve Gerrard hatta zaman zaman Rooney bu örgü içinde yer alacak ve Almanlar topu görmeden golü yiyeceklerdi. Ancak maçın başındaki tempo düştüğü an tablo İngilizlerin düşüncesinin tam tersini gösteriyordu. Top İngilizlerdeydi ancak Almanya topu ayağına her aldığında apaçiler gibi hücuma kalkıyordu. Kaleci Neuer'in asisti Klose ile golü getiriyor Almanlar daha 20.dakikada 1-0 öne geçiyordu. Belki de bu asist bir kaleci tarafından yapılan ilk asist olarak Dünya kupası tarihine geçecektir. Golden sonra Podolski, Mesut, Klose, Müller adeta ölümcül bir silah oldu İngilizlere. Terry, Cole ve Gerrard gibi isimler bu 4 genç oyuncu karşısında yerlere yatıyor, çalımlar yiyordu. Sırasıyla Khedira-Mesut-Klose-Müller'in enfes organizasyonu sonunda Podolski golü bulduğunda Almanya'nın tarih yazmaya her anlamda hazır olduğu belli olmuştu. Upson'ın isyan golü eğer Lampard'ın attığı bariz gol sayılmış olsa anlam kazanacak 4 dakikada 2-0'dan 2-2'yi bulan İngilizler belki de o rüzgar ile 3.golü bulacaklardı. Ancak Almanya'nın her yönüyle kazanmaya istekli olduğu 3.ve 4.gollerde de gizliydi. Topu eveleyip gevelemeden karşı kalenin önüne götüren Almanya sadece gol atmak ve kazanmak istiyordu. Gerd Müller ''ceza sahası içinde şut çekmeyen forvet eşcinseldir'' demiş yıllar sonra onun adını Almanya forması ile yaşatan genç Müller adeta onu duymuş ve attığı 2 golle Almanya tarihine selam çakmıştı. 
Futbolun mucidi İngiltere'nin aldığı bu mağlubiyet. Futbolda çağ açıp çağ kapama ile eş değerdir. Genç bir teknik adam Löw, genç bir kadro ile takımını buralara getirmiştir. İngiltere Capello'nun tercihleriyle ezildi ancak ne bir kalecileri ne de etkili bir golcüleri var. Premier ligin 4 büyük takımı bu mevkilerde yabancı oyuncuları tercih ediyor. Premire ligin yapısı gereği orta saha oyuncuları ise Makalele gibi defansif yönü kuvvetli değil de Fabregas gibi oyunu iki yönlü oynayan CM diye tarif edilen oyunculardan kurulu.Hal böyle olunca zaten Shilton'dan bu yana güvenilir bir kaleci bulamayan İngilizler orta saha ve forvette de böyle sıkıntı çekince bu çöküş kaçınılmaz oldu. Şimdi ya ''futbolu biz bulduk onu ancak biz değiştiriz'' diyerek Almanya gibi bir değişime gidecekler yada akışına bırakacaklar ve premier ligin kalitesi bu yıl daha da gerileyecek. Rangers ve Celtic premier lige başvurdu, bizim rakiplerimiz zayıf biz bu adamlara her maçta 4-5 atıyoruz. İki takım arasında gidip geliyor şampiyonluk bizi alın premier lige dedi.Adamlar bunu kendi liglerinden zevk almadıkları için dedi.Bakıyoruz bu yıl premier lige Aston Villa gibi takım bile 7 gol yiyor. 5-6-7 hatta 8 gol yiyen takımlar İngiltere liginin de İngiltere milli takımının da sonu oldu.İngiliz basını ''Lampard'ın golüne sığınmayalım, skorbord yalan söylemez'' diyor.Doğru söze ne hacet.
Maçın yıldızı Müller için ise ayrı paragraf değil ayrı bir kitap yazmak gerek. Altyapıdan çıkıp takımında leblebi gibi gol atacaksın, şampiyonlar ligi finalinde boy göstereceksin, Dünya kupasında futbolun yönünü değiştireceksin. Futbol tarihi onunla çok değişik bir oyuncu tipi kazandı. Neredeyse sahanın her yerinde oynayacak kalitede bir oyuncu gol vuruşları enfes. Kaleyi 4 kere gördü 2 gol buldu. Doğru zamanda doğru yerde olmasını bilen leziz bir oyuncu. Gerd Müller'e selam olsun.

2 yorum:

erkan dedi ki...

ya ingiltere nin golü sayılsa almaya nın 3. golünden önce 10 kişi hücuma çıkmak zorunda kalmayacaktı.Hakemlerimize biraz sahip çıksak şu an dünya kupasında olmasada ilerde böyle turnuvalarda kesinlikle boy gösterebilirler.çok acımasızca eleştiriliyorlar ve manevi olarak baskı hissediyorlar. neyse almanya seni hiç bir zaman sevmeyeceğim.Müller bence ii deil 2 pozizyonda pis burun diye tabir dilen yerle vurdu.Bu tür oyuncular elli bi gelişimden sonra tıkanır.forza SPAİN!

Futbol Reisi dedi ki...

Almanya o kadar kollektif oynadı ki insan kesin olarak 2-2 olsaydı böyle olabilirdi diyemiyor. Türk hakemleri olsa böyle olmazdı tabi onlar dengeyi sağlama konusunda birebir. ingilizlerin golünü mü yedi pat gider kırmızıyı verir almana yada çalar bir uyduruk penaltı dengeyi sağlar. Türk hakemleri olsaydı turnuva da hakem hatası hesapsız kalmazdı.

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP