Related Posts with Thumbnails

Premier lig tarihinin transfer harcamaları

7 Haziran 2010 Pazartesi

Premier ligde transfer harcamaları deyince ister istemez akıllara ilk olarak gelenler; alsak alsak bedavaya ne alsak bedavaya sloganı ile sınırsız finansal güce sahip Chelsea, varyemez Manchester United, FM oynar gibi transfer yapan Manchester City, harcadığı parayı resmen çarçur eden Liverpool, harcamalarının neredeyse tamamını genç fidanlara yapan Arsenal ve lig tablosunda seyehat edip aradığı en istikrarlı başarıyı bu yıl gösteren Tottenham.

Tabloda 1992/93 yılında kurulan premier ligin, günümüze dek uzanan transfer harcamaları grafik olarak gösteriliyor, mavi grafikler oyuncu transferine harcanan paraları, turuncu grafikler ise oyuncu satışından elde edilen paraları gösteriyor. Premier lig tarihinin transfere en çok para harcayan takımı Chelsea. Oyuncu satışından en çok kazanan takım ise Manchester United. Liverpool 2.en çok para harcayan takım olmasına rağmen elde bir istikrarlı başarının olmaması düşündürücü. Kendisiyle neredeyse aynı rakamda para harcayan Manchester United bu süreçte lig kupaları,şampiyonluklar ve şampiyonlar ligi şampiyonlukları gördü. Söz konusu para harcama olunca City'de 4.sıradan girmiş listeye 400 milyon poundu biraz geçerek. Chelsea ve City'nin premier lig transfer harcamaları tablosunu bu kadar domine etmesi gerçekten garip. Futbolda para ile birşey olmuyor diyenlere Chelsea diyesi geliyor insanın ancak duraksıyor United'ı görünce.

Şüphesiz tablonun en güzel yerinde Everton var ancak en güzel yerinde olma nedenleri en son sırada olduklarından değil. Aldıkları ve sattıkları oyuncu rakamlarının biririne neredeyse eşit olması kulübün akıllı transfer hamleleri olduğunu gösteriyor.

Chelsea babası tarafından en çok harçlık alan çocuk ve sürekli pahalı oyuncaklar alıyor. Manchester United parasını bir kumbarada biriktirmeyi seven çocuk. Arsenal hep kendisinden yaşça küçük çocuklarla oynamayı seven bir çocuk. Manchester City, Chelsea'yi kıskanan bir çocuk. Tottenham burada City'nin en yakın arkadaşı. Liverpool ise bütün parasını abur-cubura yatıran bir çocuk.

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP