Related Posts with Thumbnails

Hayal kırıklığı mı? Nokta atışı mı? Ricardo Quaresma

13 Haziran 2010 Pazar

2003-2004 senesi Rüştü Reçber Barcelona ile anlaşır ve tüm Türkiye her zaman olduğu gibi lejyonerimiz için Barcelona'yı takip eder hatta antrenmanlarını bile izleriz. O dönemde Barcelona sezon öncesi kampı Amerika'da yapar. Rüştü'yü izlemek için hazırlananları büyüleyen portekizli bir çocuk vardır. Sağ kanatta rakipleri felç eden zor duruma düşüren, şık çalımlarla çok farklı bir yapısı olan Lisbon'dan gelen bu genç parmak ısırtan bir performans koyar ortaya. Ricardo Quaresma... bu genç herkesi büyülemişti.. abi adamlar nerden buluyor diyordu herkes.. Ricardo Quaresma yada Beşiktaşlıların tabiriyle Q7 o seneyi 26 maç oynayarak kapar ve sezon sonuna doğru ciddi bir de sakatlık yaşar. Sene içinde o zamanlar Barcelona teknik direktörü olan Rijkaard ile anlaşamaz muhtemelen en nefret ettiği kişiler arasındadır. Barcelona 15 milyon euroya Porto'ya gönderir onu. Deco'nun gittiği yıl gelmesi onun şanssızlığıdır ancak kariyerinin en istikrarlı ve verimli dönemi burda geçer. Sonrası malum İnter ve Chelsea macerası.

Querasma 27 yaşında ve Barcelona, Inter, Chelsea kariyerleri neredeyse sıfır. Tipik bir büyük takımlarda dikiş tutturamayan oyuncu tipi diye düşünebilirsiniz ancak bu adamın çok iyi referansları vardır. Lisbon'dan her adam pat diye Barcelona'ya gelemez. Kaldı ki bu adam Jose Mourinho'nun bile beğenip transfer ettiği bir oyuncudur. 18,6 milyon euro saymıştır İnter bu adama. Garip bir tesadüf Beşiktaş'a maliyeti ise 18,3 milyon euro.Bonservisi 7,3 milyon euro, ilk sene alacağı ücret 3,5 milyon euro sonraki seneler 3 milyon 750 bin euro. Jose onu aldığı zaman onun yeteneği etkileyici ancak çalışmak zorunda demişti. Schuster bu işi yapar mı? yapar Real Madrid kariyeri gözümüzün önünde kimlere ne yaptığını hala unutmadık.

Ricardo Quaresma Beşiktaş için prestij açısından da sportif açıdan da önemli bir transfer. Beşiktaş için nokta atışı oyuncudur. Ama nazlıdır ilgilenmek ve üstüne düşmek gerekir. Şampiyonlar liginde Beşiktaş-Porto maçında son dakikada İnönü'de gol atmış Porto'yu 1-0 galip getirmiştir. O maçta gördüğü taraftar onunla çok iyi ilgilenecektir. Quaresma Beşiktaş ile ve Beşiktaş taraftarı ile havasını bulacaktır. Kesinlikle bir Elano etkisi olmayacaktır. Belki beklenenden uzak performans sergileyecektir onu tanıyanlar en iyi performansı değil diyecektir ancak o kadarı bile Türkiye ligini sallar.

Bu transferle Beşiktaş-Galatasaray rekabeti de farklı bir anlam kazanmıştır. Artık bu iki kulüp birbirine daha da düşman olacaktır neresinden bakarsanız bakın. Teknik direktörleri Barça ve Real'in son teknik direktörleri. Beşiktaş'ın elinde Rijkaard'a gıcık bir silah var.Bu silahın Galatasaray'a da gıcık olarak programlanması zor değil. Schuster, Quaresma ve Beşiktaş taraftarı... bu yıl Beşiktaş-Galatasaray derbileri kaçmaz. Son söz Q7 Beşiktaş'a C.Ronaldo etkisi yapmaz ancak onların Joe Cole'u Malouda'sı olabilir çünkü Beşiktaş taraftarı böyle bir yeteneğe adeta aç ve yıllardır bekledikleri bir hamle. İki tarafta birbirini severse ve anlaşırsa aşı tutar ama Quaresma ve Beşiktaş'ı kimse tutamaz.

1 yorum:

draffut dedi ki...

müthiş bir iş yaptı beşiktaş.

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP