Related Posts with Thumbnails

Fransızları Tanımak

27 Haziran 2010 Pazar

Fransa Milli takımı 2002 Dünya Kupasına giderken uçakta İngiltere Premier ligi gol kralı Henry ile İtalya gol kralı Trezeguet vardı. Takım grup maçlarında tam bir hayal kırıklığı yaratmış tek puanını 2010 Dünya Kupasında da aynı grupta yer aldığı Uruguay'dan almış ve gol atamadan elenmişti. Bu durum Fransız halkını adeta yıkmıştı. Ülkesine dönen Fransız futbolcular halktan aleni şekilde özür dilemişti. O günlerde bir fıkra dolaşıma çıkmıştı ki tam da Fransa'nın 2002 Dünya kupası sonrası durumunu ortaya koyuyordu. Henry turnuvadan sonra utançtan sokakta gezemez duruma gelir.Çareyi kılık değiştirmekte bulur ve bir bara gider. Barda tanıştığı birisi onu tanır ve Henry rica eder '' lütfen beni tanıdığını belli etme, çok utanıyorum'' tanıştığı kişi cevap verir; ''rahat ol Henry ben Trezeguet''. 8 yıl sonra yani bu utançtan iki kupa sonra Fransızlar yine tanınmaz halde.

Fransızlar 2002'deki bu yıkımdan sonra 2006'da finalde kaybettiler ve 2010'a Domenech ile olabileceği kadar umutlu geldiler. Ancak bu gelişte bir sorun vardı. Fransa iyi oynamıyordu. Ne 98'deki şampiyon takım ruhu vardı sahada, ne de  4 yıl önce final oynayan takımın kararlılığı tüm bunlara bir de Henry'nin baraj maçında eliyle asist yapması eklendi. Kupaya Henry'nin eli ile gelen Fransa uluslararası bir nefretin başrol oyuncusu oldu. Turnuvada da başına gelmedik kalmadı Fransızların. Anelka teknik direktörüne küfür edip kamptan kovuldu. Ribery, Gourcuff' ve Malouda'nın kadroda olmalarını istemedi. Gallas takım kaptanı Evra'yı tabir-i caizse çekemedi. Takım antrenmanları boykot etti. Tüm bu pembe dizi türü gelişmeler çok kısa sürede yaşandı ve takım turnuvadan sadece 1 puan alarak elendi. tıpkı 2002 Dünya kupası gibi.Tek fark attıkları tek goldü. İşte bu yüz kızartıcı tablo Fransa takımını daha da karıştırdı. Takım kaptanı Evra '' kendimizi küçük bir futbol ülkesi gibi hissediyoruz, bu sonuç bizi incitti'' derken arkadaşlarının ve kendisinin yaşadığı utancı bize ifade etmiş oldu. Fransızlar bu kez halka özür konuşması yapmadı ama turnuvanın en üzgün adamlarından Henry bir TV programında sonucu ''fiyasko'' olarak gördüğünü belirtip şu cümleyi kurdu ''çok utanıyoruz'' 

Fransa çok önemli bir jenerasyonu verimsiz bir şekilde heba etmiş oldu. Mazlumun ahı misali siyasi ve sportif anlamda kurnazlıklar yapan bu ülke, bu hezimet ile belki de yaptıkları hatalarla yüzleşme şansı bulmuş oldu.

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP