Related Posts with Thumbnails

Bütün bunlar sadece 1 gol için mi?

11 Haziran 2010 Cuma

13 yıllık Aziz Yıldırım yönetiminde Fenerbahçe bir çok açıdan ilkleri gerçekleştirdi şüphesiz. Ancak bugün gelinen noktada kağıt üzerine sportif başarı yazıp alt alta toplamak gerektiğinde başkanın sınıfta kaldığı aşikar. 13 yılda 13 teknik direktör ve sadece 4 şampiyonluk harcanan paranın 2 milyar dolar olduğu söyleniyor. Dünya üzerinde onlarca ülkenin milli serveti Fenerbahçe'ye 4 şampiyonluk getirmiş.

Aslında Aziz Yıldırım harika başladı Fenerbahçe başkanlığına. Teknik direktör olarak Ancelotti'yi aldı getirdi Dereağzı'na idmanı izletti. İşte ne olduysa o gün oldu. Ancelotti takımın tesislerini yetersiz bulduğu için sözleşme imzalamadı Aziz Yıldırım müthiş bir ders aldı ve kulübün tesisleri bugünkü halini aldı. Şükrü Saraçoğlu gibi bir stada sahipse Fenerbahçe ve futbolcular Samandıra'da Barcelona şartlarında idman yapıyorsa ilk ışık Ancelotti'ye ait. Bu olay Aziz Yıldırım devrinin ilk kırılma anıdır.

2006 yılında Fenerbahçe bir travma yaşar ve son saniyede şampiyonluk kaçar.Aziz başkan uzun süre inzivaya çekilir ve harekete geçer.Takımın başına futbolcu ve insan olarak mükemmel olan teknik direktörlüğü ise bilinmeyen Zico getirilir.Bu ikinci kırılma noktası Fenerbahçe'ye 100.yılında şampiyonluk getirir, taraftarların bütünleşmesini sağlar ve kulübün tarihi yeniden yazılır. Şampiyonlar liginde gruptan çıkılır ve çeyrek finale kadar gidilir. Kimbilir belki Kezman boş kaleye gol kaçırmasa yarı final rüya olmaktan çıkacaktı ancak takımın başında Kezman'ı kaybetmektense şampiyonluğu kaybederim diyecek kadar oyuncularını koruyan bir devrimci vardı. Fenerbahçe Zico ile şampiyonluk yada avrupada başarıdan daha önemli şeyler kazandı en önemlisi saygınlık. Avrupanın önde gelen kulüpleri kadıköye geldiklerinde hayran olunan futbolcular ve teknik direktörler önce Zico'ya gider önünü ilikler saygı duyardı. Takım şampiyonlar ligi çeyrek finalinden Chelsea önünde elenir ve maçtan sonra Zico'nun farkı iki futbolcunun beyanatları ile ortaya çıkar. İstanbulda 2-1 kazanılan maçın rövanşı 2-0 kaybedilmiş moraller bozuktur Uğur Boral çıkar önce kameraların karşısına ve şöyle der '' biz gözümüzde büyütmüşüz, Chelsea'yi burada eleyebilirmişiz bunu öğrendik ve gördük hocamız bunu bize söylemişti ancak maçın stresiyle kulak verememiştik şimdi anladık hemde çok iyi'' ardından Joe Cole çıkar ve Fenerbahçe'nin ne kadar iyi takım olduğunu teknik açıdan iyi yönetildiğini ve oyuncu kalitesinden bahseder. Bu yenilgi Fenerbahçe'ye ligide kaybettirir ancak taraftar avrupa başarısı nedeniyle üzülmez tüm takımı ve Zico'yu bağrına basar. Bu devrim Aziz Yıldırım döneminin ikinci kırılma noktasıdır. Şampiyonluğu kaybeden takım ve teknik direktörü taraftar bağrına basar ve tek yürek hareket eder. Takım avrupa çapında saygınlık ve kalite kazanmıştır.

Sene sonu geldiğinde ise Aziz Yıldırım kaçan şampiyonluğun diyetini Zico'ya ödetir ve yollar ayrılır. İşte bu tarihten sonra Fenerbahçe kontrolsüz bir güç gibi yönetilir. Aragones gelir takımın başına Fenerbahçe tarihinin en kötü sezonlarından birini yaşar avrupadaki başarı tatlı bir anı olarak kalır. Sene sonunda ise Aragones kaçan şampiyonluğun diyetini öder ve işine son verilir ancak bu kez o kadar kolay olmaz işler. Zira Aragones yaklaşık 8 milyon euro tazminat alır Fenerbahçe'den. Bu kez Aziz Yıldırım'ın rotası 4 yıl önce Anelka, Appiah, Tuncay, Aurelio'lu kadroyu şampiyon yapamayan Daum'dur üstelik başkanın kendine güvenide tamdır ve 3 yıllık sözleşme imzalatır Daum'a sonuç dejavu...Trabzon maçı sonrası kaçan şampiyonluk...

Fenerbahçe kupalar da kaybetti parasını da kaybetti, nasıl mı? Aragones'e 8 milyon euro, saç baş yolduran kifayetsiz Güiza'ya 14 milyon euro ve nihayet 13.yılın şerefine 13.teknik adam dauma 8 milyon euro... 30 milyon eurosu çöpe giden takım oldu Fenerbahçe. Tabi 4 yıl içinde aynı travmayı ikinci kez yaşamak taraftarı böler ancak içi yanan yüreği kanayan 30 milyon eurosu çalınan Fenerbahçelilere yepyeni bir slogan aşılanır.Takım başarılıdır her kulvarda final oynamıştır bütün bunlar sadece 1 gol için mi?

Fenerbahçe, Ancelotti ile ilk kırlma anında tesisler kazandı.Zico ile ikinci kırılma anında Türkiye'de ve Avrupada saygınlık ve kalite kazandı. Bugün malesef Fenerbahçe kalite kaybetti. Takımın vizyonu, markası, gücü ve kalitesi bariz şekilde düştü.

Zico yardımcılarına 500 bin dolar zam istediği için başkanın hışmına uğradı ve kovuldu. Zico'dan sonra Fenerbahçe sokağa 30 milyon euro attı ve skandallara imza attı. Bütün bunlar sadece 1 gol için mi? diyenlere güzel bir soru: bütün bunlar sadece 500 bin dolar için mi?

2 yorum:

obi yalanda dedi ki...

Yazının tamamına sonuna kadar katılıyorum, ellerine sağlık... Hatta bence bir kırılma anı daha var kulübü geriye götüren; Löw'ün gidişi... Makine düzennde oynayan, Baliç, moldovan, murat yakınlı kadroyu hala unutamıyorum. Gsnin UEFA şampiyonluğundan bir sene önce lider giderken, metinin, uchenin ayağı, Höghün burnu kırıldı ve hakemlerin de doğradığı takım şampiyonluğu kaybetti. Bence Löw gbi başarıya aç, genç ve iyi bir hoca en az 3 sene daha kalmalıydı. Ayrıca "bir gol için mi" die soran başkanımıza soruyorum, 15 maçı 1-0 kazanırken iyi de son maçta nie bu isyan? Samiyende selçuk'un şutu girmese nolcaktı?

levent dedi ki...

katılmamak mümkün değil gibi görünsede... bardağın diğer tarafına bakmanızı öneriyorum, aslına bakılacak olursa Fenerbahçe ve diğerleri söyleminin artık yadsınamaz bir gerçeklik olduğundan başlamak gerekmez mi... Ülkemizde Fenerbahçe için kalbi çarpan herhangi bir kişinin karşısında herhangi bir takım var artık, bu süreçte başkanlık yapmakta, futbolcu olmakta, hoca olmakta zor, en zor olanı da taraftar olmak... çünkü hepsi birgün gidecekler ancak biz sonsuza kadar Fenerbahçeli kalacağız... Yazıyı ve yorumu eleştirmek için açmadım parantezi aslında sadece önce top yekün ayak oyunlarını görelim sonra sertçe eleştirelim istedim.

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP