Related Posts with Thumbnails

Bir golün anatomisi II

28 Haziran 2010 Pazartesi

 
 Ülke olarak futbola düşkün bir milletiz, mesela ne zaman bir Şampiyonlar ligi finali görsek aklımıza hep 2005 yılında İstanbul finali gelir.Şampiyonlar liginin bize göre en güzel finalidir 2005 finali. Liverpool'un Milan'a karşı 3-0 geriden gelip kupayı kazanması ve Gerrard'ın İstanbul'da kupa kazanması. Bu büyük organizasyonun ülkemize nasıl verildiğinin şokunu atlatamadan kupa tarihinin en güzel finallerinden birisi bize nasip oldu. Dünya kupası öncesi de bu kupaya ilk kez ev sahipliği yapacak Güney Afrika ve tüm Afrika halkı aynı duyguları yaşamışlardır şüphesiz. Bu kupanın turnuva tarihinin en iyi organizasyonu olması onların kalplerinden geçen yegane dilek olsa gerek. Ancak vuvuzela, jabulani derken turnuvanın güzelliklerinden çok sıkıntıları konuşuldu. Herşeye rağmen Afrikalıların dilekleri de gerçekleşti. Jorge LARRIONDA, Pablo FANDINO, Mauricio ESPINOSA, Martin VAZQUEZ.. bu dört Uruguaylı adam Güney Afrikalıların istediği şekilde, 2010 Güney Afrika Dünya kupasını unutulmaz yaptı.
Almanya-İngiltere maçı son derece güzel başlamış Almanya 2-0 öne geçmişti. Şaşkın İngilizler hışımla saldırıp 37'de Upson ile golü buldular ve skor 2-1 oldu. İşte tam bu golden dakikalar sonra ceza sahası yayının üzerinde topu önünde bulan Lampard harika bir aşırtma vuruş yapar top kaleci Neuer'i geçer çizgiyi de geçer ama bu dört Uruguaylı adamı geçemez. İngiltere attığı golden 2 dakika sonra bitime 5 dakika kala skoru 2-2 yapamaz. İngilizler şiddetle itiraz eder haklı olarak. Bu sıralarda stadyumda yer alan dev ekranda pozisyonun tertemiz gol olduğu net olarak tüm taraftarlar, futbolcular ve hakem dörtlüsü tarafından görülmektedir. Tüm itirazlara ve delillere rağmen gol geçerli sayılmaz. Bu gol turnuva boyunca yapılan hakem hatalarında nirvana şüphesiz. Dünya kupası tarihine kara leke olarak sürülecektir. 

Maçtan sonra bu pozisyon için Lampard şöyle der: '' kesinlikle temiz bir goldü. 40 bin kere söyleyebilirim top çizgiyi geçmişti.'' Olayın diğer kahramanı Almanya'nın Schalke'li kalecisi Neuer ise; '' pozisyon sırasında soğukkanlılığımı korudum.Hakeme itiraz etmedim açıkçası pozisyonu net görmedim, ancak izleyince topun en az 2 metre içeri düştüğünü gördüm.''

FIFA başkanı rezil hakemlerle kupayı rezil hale getirmeye kararlı olsa gerek. Maçtan sonra; ''TV'den bakıp gol veremeyiz'' demiş.İngilizler ise ''bu gece istifa et'' diyorlar.

Bu golün 1966 yılında İngiltere-Almanya finalinde atılan golün diyeti olduğunu düşünenler ise sadece kara mizah yapmakta ve nedenini kendilerinin de bilmedikleri bir anti-ingiltere davranışı göstermektedir. 44 yıldır hala ne olduğu belli olmayan pozisyon ile bu golü kıyaslamanın başka bir açıklaması olmasa gerek. 

Not: FIFA resmi sitesinde maç özetlerinde bu pozisyona yer vermedi.

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP