Related Posts with Thumbnails

Rijkaard eleştirisi

9 Aralık 2009 Çarşamba

Hani gözden uzak olan gönülden de ırak olurmuş ya bizim basında tam tersi. Gelen her teknik direktörü her futbolcuyu eskisiyle kıyaslarız ve bunu yapmayı çok severiz. Puan durumunda 4.sıraya düşünce Galatasaray'da gözler de oklar da Rijkaard'a çevrildi. 15 haftalık periyodu karşılaştırmış Fanatik gazetesi. Rijkaard'lı Galatasaray 9 galibiyet, 3 beraberlik, 3 yenilgi alıp 30 puan toplamış. Attığı gol sayısı 32 yediği 19. Skibbe'li Galatasaray ise aynı rakamları yakalamış 9 galibiyet, 3 beraberlik, 3 yenilgi üstelik attığı 34 gole karşılık 17 gol yemiş. Yani Rijkaard'ın 4.olan Galatasaray'ına 4 averaj fark atmış 3.olan Skibbe'li Galatasaray. Elano ve Keita'yı ön plana çıkartmışlar ve Rijkaard'ın aldığı 3 milyon euroya karşılık Skibbe'nin 1,1 milyon euro ücretini kıyaslamışlar son olarakta.

Ne kağıt üstünde ne başka bir ortamda Rijkaard'ın futbolculuğundan gelen futbol bilgisi ve rüya gibi Barcelona denemeleri göz ardı edilemez. Rijkaard eleştirilemez diye bir kural da yok. Mourinho,Ferguson bile eleştiriliyorsa Rijkaard'da eleştirilebilir. Ancak eleştirenlerin hangisi futbolculuk kariyerinde oynadığı 400'den fazla maçı izledi. Attığı 80 civarı golü hangisi izledi. İşte çizgiyi böyle belirlemek gerekiyor.Eleştir ancak Rijkaard gitsin yerine bu gelsin kısır döngü devam etsin gibi ezbere eleştirme.

Öte yandan Rijkaard'ı eleştirenlerin onun gibi futbol geçmişine sahip olmasına gerekte yok. Öyle olsaydı dünyada üst düzey hiç bir futbolcu yada teknik direktör eleştirilemezdi.Koemann bile eleştiriliyor hatta kovuluyor onun futbolculuk geçmişinin Rijkaard'tan aşağı kalır yanı olduğu söylenebilir mi? Barcelona'yı şampiyon yapıp 14 yıl aradan sonra avrupada kupa kazandırmış olması Galatasaray'ın Barcelona, Arda'nın Messi, Ayhan'ın Xavi olduğu anlamına gelmez elbette. Zaten Galatasaray'ın düşüsünün nedenlerinden birisi de bu. Hatta herhangi bir gazeteye bakın bağımsız bir Rijkaard fotoğrafı kullanacaklarsa bu mutlaka Barcelona günlerinden biri oluyor ve yanında mutlaka Ronaldinho,Xavi,Messi gibi isimler yer alıyor.

Rijkaard bu ülkede 5 yıl kalsın bu 5 yıl ülke futbolunu 10 yıl ileri götürür diye bir sav ortaya atılsa bunun aksini ispat edemez kimse. Çünkü Rijkaard tekniği taktiği bırakın mantalitesi ile fersah fersah bizden ileride olan birisi. Oyuncular hakkında çok doğal ve direkt yorumlar yapabilir. Geldiğinden beri küçük bir istisna hariç puan kaybedilen kötü oynanan hiçbir maçtan sonra hakem bizi yaktı, rakip sert oynadı hede hödö demedi. Kendi takımını değerlendirdi. Mustafa Sarp olayına bakıyoruz. Yaptığı hareket ne kadar çirkin ise açıklamaları da bir o kadar çirkindi. Ne yaptı Mustafa hakeme tepki verdi.Ezeli rakibin başkanına laf attı. Formayı yırttı. Taraftarın gözüne girmek için altın hamleler bunlar.Küfür etmemek için formamı yırttım dese de TV'den ağzından çıkan kaba saba küfürleri anlamak için uzman olmaya gerek yok. Maç sonunda Uğur'un açıklamalarına bakıyoruz. Muhabir soruyor: Aziz Yıldırım konuştu o yüzden mi hakem böyle bir yönetim sergiledi. Uğur cevaplıyor: ben futbolcuyum rakibin başkanı hakkında konuşmak bana düşmez. Bazı kararlar ağır gibiydi ancak biz son dakikaya bırakmamalıydık. Şimdi iki oyuncu arasındaki farkı gördük elbette Rijkaard'ta görüyor. Hem de herşeyi görüyor. Mustafa Sarp'ın son dakikada rakibe yaptığı asisti mi görmeyecek. Mustafa'nın yaptığı hareketleri gözden kaçan bu pozisyonla değerlendirmek gerek. Bahsettiği gibi Galatasaray'lı ise Hasan'a yaptığı harika asist belki onu bu hareketler silsilesine mecbur bıraktı. Rijkaard'ta görmesi gerekeni görmüş olsa gerek ki; Mustafa yanlış yaptı.Bizim aynaya bakmamız lazım suçu başka yerde aramamalıyız diyor.

İşte bu Rijkaard'ın farkı bu fark onun Skibbe yada X ile kıyaslanmaması gerektiğini gösteriyor. Mantalite ülke futbolumuzda en eksik özellik. Rijkaard'ta ise fazlasıyla var. İşte burada ona bir eleştiri getirmiş Can Bartu. Şöyle diyor :Rijkaard yanlış yapıyor.Avrupada yedek bıraktığın oyuncu hırs yapıp takıma girer burada ise önce rüya alemine dalar sonra diskoteklere dalar. Rijkaard buradaki oyuncuları avrupalı gibi düşünüyor ve yanlış yapıyor.

Rijkaard eleştirisi böyle olur dedirtiyor adeta...

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP