Related Posts with Thumbnails

Güiza muamması

7 Aralık 2009 Pazartesi

Atmıyor, atamıyor ne yaparsa yapsın olmuyor. Bir yandan 90'lı yılların yıldızları gibi kaprisler yapmayı da ihmal etmiyor. Geçen sezon 15.hafta sonunda 5 gol bu sezon 15.hafta sonunda 6 gol Güiza'nın Fenerbahçe'de bu sezon patlama yaptığının resmi midir bu istatistik ilginçtir gariptir. Fenerbahçe'nin ilk ispanyol denemesi kabul edilmeli ki fiyasko çıkmıştır. Altını çizmek için ilk yılına gidelim. Aragones ile birlikte gelince Torres etkisi yapacak fikri oluşturdu medyada.Ara sıra onun ne kadar mükemmel bir hoca olduğunu ancak kimsenin anlamadığından dem vurup sahada yer aldı. Saha içinde ise yaptıklarından çok yapamadıkları gündeme geldi.Öyle ki taraftar ''ok atma gol at'' diye pankart açtı kendi oyuncusuna. Az attı öz attı denecek kadar bile gol atmadı. Attığı gollerin az olmasına rağmen büyük maçlarda attığı gollerin üst düzey olması muamma, hem de üst düzey muamma. Güiza tek forvetli sistemde, Aragones'in müthiş hamlesi ile Alex'in ön libero oynamaya başlaması sayesinde tam anlamıyla yalnız kaldı. Hani Alex'e bişey diyecek olsa maç içinde 3-4 kez yan yana ya gelirler ya gelmezlerdi. Bu durum ilk başlarda her topa pres yapıp tribünleri Güiza diye inleten Güiza'yı zamanla yordu ve öyle bir hal aldı ki performansı açıklanacak cümle yok. Güiza kafa topu alamadı.Defansların arkasında bekleyip onlarla birlikte onların gölgesi gibi sıçradı bu toplara. Top kontrolü yapamadı. Hani Alex'in gözü kapalı kontrol ettiği bir topu iki ayağıyla kontrol edemediği de görüldü. Uzaktan şut atma cesareti gösteremedi. Ceza sahasında gol atmak hariç herşeyi yaptı. Israrla kalecilerin göğüs kafesine şut çekme adeti getirdi kendisine. 5-2'lik hezimetle sonuçlanan Arsenal maçında son vuruşları lanse edildiği gibi iyi olsa hadi abartalım orada bu haliyle Tanju yakalasa o pozisyonları o maçın 5-5 bitip tüm dünyayı şaşırtması seçenekler arasında. Defalarca karşı karşıya kalıp topu kalecinin göğüs kafesine vurması La Liga gol kralı olurken ve Beşiktaş'a attığı aşırtma gollerle ters düştü. Bu sırada bol bol konuştu. Bol bol skandal çıkardı. Semih ile oynarsam daha iyi dedi. Kezman gitti. İki forvet oynarsak iyi dedi Alex gidiyordu. Zaten olay olan sevgilisi terk etti, gece kulüplerinden çıkmadı. Bu sezonda Güiza için geçen yıldan farksız.

Aslında Fenerbahçe'nin kaderi medyada çıkan bir haberle değişti belki de.Teknik direktörlüğe Daum'u getirmek isteyen Fenerbahçe'de tek sorun Güiza isimli haberde, Daum'un Güiza'yı istemediği, planlarında başka bir golcü olduğu konuşuluyordu ancak Fenerbahçe yönetiminin yüksek bonservisi nedeniyle Güiza'yı Daum'a kabul ettirdiği senaryolar arasındaydı. Bu haberin doğruluk payı var mı o da Güiza gibi muamma ancak son derece mantıklı olduğu aşikar. Daum geldikten sonra ilk işi Güiza'yı pohpohlamak oldu. Onu dünyanın en iyi golcüleri arasında göstermeye kadar gitti bu yöntemi.Fakat Güiza beklenen cevabı veremedi ve yine geçen yıla benzer bir tablo çizdi tek farkla, bu yıl sık sık gitmek istediğini belirtti ispanyol medyasına sonra da 3 maymunu oynayıp yalanlamasıydı geçen yıldan tek farkı.

Güiza Alex'li sisteme de tek forvetli sisteme de uygun oyuncu tipi değil kağıt üstünde en iyi özelliği olan bitiriciliğini kullanamaması da bu sebeple.Güiza yardımcı santrafor tipi. Çok iyi koşular yapıyor. Attığı gollerden çok asistleri dikkat çekiyor. Gol atmak için görevli santrafora yardım etmek Güiza'nın etiketi.Maç içinde baktığınızda birşeyi hiçbirzaman yanlış yapmıyor o da doğru yere koşular yapmak. Ancak Güiza ne duvar olabilir, ne topu ayağında tutabilir, ne adam geçebilir çünkü O santrafor değil forvet yani. Fenerbahçe'nin ihtiyacı olan ise santrafor yani ST. Güiza çift forvet onandığında bu kimliği ile santrafora çok gol attırır ancak Lugano'dan az gol atması sizin için sorun olmamalı.

Muamma dedik kötü başladık iyi bitirdik birde 3.boyutu var işin. Küçük takımın büyük oyuncusuydu Güiza ispanyada. Gol kralı olmasa orada kalacaktı. Getafe'li Uche'den yoktu farkı.Raul Tamudo'nun yarısı kadar olan golcülüğü de uçup gitti. Baskı altında kaldı. Fenerbahçeliler şunu düşünüyor. 14 milyon euroluk bir adam gol atamayabilir,boş kaleye kaçırır,kafa topu alamaz herşey olabilir ancak top kontrolünü nasıl yapamaz. İşte bunun uyumla,sorunla,sistemle hiçbir bağlantısı yok. Bu Güiza'nın en fiyakalı muamması. Görünen köy kılavuz istemez demiş ya atalarımız yine de Fenerbahçe yönetimine bir hediye verme şansım olsaydı. Atasözleri kitabı armağan ederdim ve birde not eklerdim.Sayfa 14'e dikkatli bakın diye.
Evdeki hesap çarşıya uymadı.

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP