Related Posts with Thumbnails

Futbolda para,başarı paradoksu

4 Aralık 2009 Cuma

Futbol kitleleri peşinden sürükleyen bir oyun...Peki kim bu kitle? Bir dünya kupası maçı sırasında dünyada 2 milyar insanın izlediği konuşuluyor. Bu kadar insanın içinde olduğu bir olguyu basitçe açıklamak elbette zor, üstüne sayısız kitaplar kaleme alınan bir konu futbol. Bugün Başbakan ile Cumhurbaşkanı'nın sohbetinde de, mahalle arasındaki esnafın arasında da futbol muhabbeti bir şekilde geçiyor. Futbol bu denli sevilen bir oyun olduğundan mütevellit dünyada bir çok major kulüp meydana gelmiştir. Tarih boyunca bu takımların oynadığı gazozuna maçlar bile ilgiyle takip edilmiştir.Real Madrid, Barcelona, Valencia, Sevilla, Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Milan, Inter, Juventus, Bayern Münih gibi takımlar (son yıllarda istisnalar olsa da) şampiyonlar liginde minimum çeyrek final oynarlar. Bu direkt olarak 15 milyon euro'dan fazla bir paranın bu kulüplerin kasasına girmesi demek. Sözün özü para yani finansal güç artık futbolun olmazsa olmazı. Finansal açıdan ne kadar güçlüyseniz o kadar çok konuşulur ve başarılı olursunuz.

Büyük kulüplerin hiçbirisi kurulduğu yıllarda böylesine güçlü bütçelerle kurulmadı.Ancak onlarda futbolun endüstri haline dönmesini ve futbolda söz sahibi olmanın birinci koşulunun finansal güç olduğunu anladı ve gelirlerini arttırma yoluna gitti. Forma satışları,reklam gelirleri,taraftar mağazaları vb. binlerce gelir getirici yöntem ile kocaman birer şirket haline geldi bile futbol kulüpleri.

Ancak paradoks işte bu noktada ortaya çıkıyor. Taraftar gönülden oynayan futbolcu istiyor para için değil forma aşkı için oynasın istiyor oyuncusu. Takım ruhu son derece yüksek olan örneklerden Liverpool'a bakıyoruz bir anket yapılsa forma aşkı için oynayan oyuncular diye ilk 3'te olur Torres oysa ki bedeli 20 milyon euro ve karın tokluğuna oynamıyor. Üstelik bu tip sembol oyuncular takımlarda en yüksek ücreti alan oyuncular. Real Madrid, Barcelona, Manchester United dünyanın en zengin kulüpleri arasındadır.Bu durum onlara dünyanın en iyi oyuncularını alma fırsatı sunmuştur.Ligimizde de 3 büyük kulübümüz ligin en zengin takımları her ne kadar Fenerbahçe bütçe olarak diğer kulüplerden bir adım önde olsa da üç aşağı beş yukarı durum aynı.

Bu kulüplerden herhangi birisinin bütçe olarak küçük bir takıma yenilmesi,elenmesi futbolun güzel tesadüfleri yerine neden daima bütçe ile açıklanmaya çalışılır.Real Madrid kupada Alcorcon gibi bir takıma elenir elbette sansasyonel bir haberdir ancak neden para ile saadet olmaz diye açıklanmaya çalışılır bu durum. Bizim medyamızda daha sık gündeme gelir üstelik bu durum. Fenerbahçe,Galatasaray yada Beşiktaş kupada yada ligde nispeten düşük kalibreli ve bütçeli bir takıma elenir bu durum futbolun güzel tesadüfleri yerine yine parayla saadet olmaz teoremi ile açıklanmaya çalışılır.Ne büyük yanılgıdır oysa bu durum. Bu kulüpler büyük bütçeleri olduğu için büyük kulüptür. Düşük kalibreli takımlar bu takımları yener yada elerse bu yüzden olay olur. Pendik,İnegöl,Erzurum efsaneleri niye diyor insan. Real Madrid tüm zamanlarda dünyanın en zengin takımlarından biri oldu 1993 yılından beri kupada yüzü gülmeyen bu takımın son iki yıl elendiği takımlar Real Union ve Alcorcon.

Futbolda bu para, başarı paradoksu bir gariptir vesselam ülkemizde daha gariptir.C.Ronaldo'nun yüksek bonservisi nedeniyle Ronaldo'ya düşman olan Messi cici Ronaldo kaka diyen böyle düşünen kimseler Messi'nin yılda aldığı ücretten yada bonservisinden bihaber olsa gerek.Messi'ler, Ronaldo'lar, Kaka'lar ciciler parayla alınıyor finansal güçle. Premier ligde örneği çokça görülen bir durum; 10 sene önceki Chelsea ile bugünkü Chelsea arasındaki farkta bunun en güzel kanıtı değil mi? Bu yüzdendir ki sahte forma alma sahte taraftar olma diyen sese kulak verir gerçek taraftar kulübüne para kazandırmak için. Para kazanan finansal anlamda güçlü olan kulüpler forma için oynayan büyük oyuncuları almayı da biliyor. Başarı için tek yol elbette para yani finansal güç değil ancak Futbolda başarı için finansal güç yani para şarttır. Futbolda para=başarıdır paradoks değildir.

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP