Related Posts with Thumbnails

Dünya kupasında oynayamamış 10 süper yıldız

5 Aralık 2009 Cumartesi

Şampiyonlar ligi her yıl düzenlenen bir organizasyon ve avrupa futbolunun bir numaralı kupası. Tüm ihtişamı ile reklamları, TV gelirleri, albenisi ile müthiş bir pasta Dünya futbolunun en büyük ilgi gösterilen 2.kupasını 1.kupadan yani dünya kupasından ayıran bir özellik var ki bu dünya kupasını 1.yapan en önemli etmenlerden. Bu özellik dünya kupalarının her dönemde bir yada bir kaç yıldız çıkarmasıdır. Dünya kupası tarihi boyunca böyle süregelen bu bir numaralı futbol olayının birde yıldız olupta oynayamayan tarafları var ki işte o futbol hayatı biten bu yıldız oyuncuları en çok üzen içini burkan durumların başında gelir. 4 yılda bir düzenlenen bu kupada bazen 4 yıl içinde çok şey değişebiliyor. Şimdi Dünya Kupasında oynama şansı bulamayan en iyi 10 oyuncuya göz atalım. Günümüzün yıldızlarından ve çoğumuzun tanıdığı bir kaç isme; mesela Toshack, Anelka, Ginola, Sami Hyypia, Litmanen, Bellamy, Berbatov, Kanoute, Hleb, Gudjohnsen ve bonus Arshavin gibi isimlere selamlarımızı iletip en iyi 10'da geri sayıma başlayalım.

10-Bernd Schuster
Avrupanın iki ülkesi Almanya ve İspanya'da yaşadığı şampiyonluklara rağmen 22 kez milli formayı giyen Schuster dünya kupası yüzü göremeyenlerden.
9-Liam Brady
Şimdilerde Arsenal altyapısında görev yapan bu Arsenal efsanesinin kariyerinde Juve-İnter maceralarıda yer almaktadır. Arsenal tarihinde Henry ve Bergkamp'tan daha çok yer kaplar.İrlandalı ortasaha oyuncusu Brady dünya kupası yüzü göremeyenlerdendir.
8-Valentino Mazzola
Bu karizmatik italyan forvet Torino ile 4 kez şampiyonluk yaşamış 4 Mayıs 1949 tarihinde 30 yaşında bir uçak kazasında hayatını kaybetmiştir. 12 kez İtalya milli takım forması giyen Mazzola dünya kupasında oynamayan yıldızlar arasında yerini almıştır.
7-Eric Cantona
Manchester United taraftarının Ona king diye lakap takması elbette boşuna değil. O meşhur karate hareketi sonrası aldığı 9 aylık ceza olmasa belki 98 dünya kupasında oynama şansı olacaktı ancak şimdilerde bu oyunu güzel oynamayanı kovalamakla görevli.Cantona milli formayla 45 maçta 20 gole imza attı.
6-Duncan Edwards
Manchester United'ın wonderkid olarak transfer ettiği 150'den fazla maça çıkan Edwards genç yaşta henüz 21 yaşında, 1958 yılında bir uçak kazasında hayatını kaybetti. Bobby Charlton'ın ne ararsanız bulacağınız muhteşem bir yetenekti diye tarif ettiği Edwards 18 kez giydiği ingiltere milli takım formasını bir dünya kupasında ıslatamamıştır.
5-Ian Rush
Galler doğumlu olup adayı sallayan ancak dünya kupası göremeyen yıldızlardan biri de Ian Rush. Bıyıkları ve attığı goller ile hatırlanır.Efsane olduğu dönemler Liverpool forması giydiği günlerdir.
4-George Weah
Futbol oyunlarının oyun konsolları, PC'ler gibi platformlara yeni yeni taşındığı sıralarda boğa gibi güçlü bu Liberia'lı golcü sizi şaşkınlık içinde bırakır Milan adına sayısız goller atardı. Kariyerinde FIFA yılın futbolcusu, Avrupada yılın futbolcusu, Afrika yılın futbolcusu gibi ödüller olan Weah dünya kupası yüzü göremeyen yıldızlardandır.
3-Ryan Giggs
11 lig şampiyonluğu, 2 şampiyonlar ligi, 4 FA cup... Dünya kupası deneyimi sıfır...Tek suçu Galler'de doğmak mı diyesi geliyor insanın.
2-George Best
Manchester United efsanesi Best 579 maç 204 gol yer alan kariyerinde dünya kupası deneyimi yaşayamayanlardan. İrlanda bugünde dünya kupası konusunda sıkıntılar yaşamakta ve milli takım olarak başarıyı yakalayamayan ülkelerden.
1-Alfredo Di Stefano
Arjantinli doğumlu Di Stefano ile Real Madrid bu alanda da lider.Karışık politik nedenlerden ötürü 3 ülke adına forma giyen Alfredo Di Stefano şanssız bir şekilde hiç birinde dünya kupası deneyimi yaşayamamıştır.500'den fazla maç 350'den fazla gol sığdırdığı kariyerine Arjantin, Kolombiya ve İspanya formalarıyla dünya kupası deneyimi yaşayamayan Di Stefano, Maradona tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyuncu ilan edilmiştir.

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP