Related Posts with Thumbnails

Bir futbol delisi : Gary Neville

8 Aralık 2009 Salı

18 Şubat 1975 doğumlu Gary Neville Manchester United'ın efsanevi oyuncularından biridir.Artık 34 yaşına gelen Neville İngiltere milli takımı formasını en çok giyen sağbektir. Eğer birisi Manchester United'ı sevdiğini söylüyorsa kesinlikle ilk tanışması gereken adamdır Gary Neville. Kulübe bağlılıkta sınır tanımayan kulübün adını 7 milyon poundluk evinin bahçesine yazdıracak kadar deli bir adam bu. Ada basınında Neville nerede oturuyor diye merak edenler Google Earth'e baksın yeter diye gündeme gelmişti bu haber. Deli dolu görünüşünün arkasında mükemmel bir profesyonellik var ki bu es geçilmez bir özelliğidir. Kardeşi Phil Neville'in takımdan gönderilmesi ile ilgili tek satır laf etmemiş, kulüp çıkarlarını ailesinin üstünde tutan bir bayrak adamdır. Bütün profesyonel kariyerini Old Trafford'ta harcamış olan Neville Manchester United forması ile 384 maça çıkmıştır an itibariyle. 2005 yılında Keane'in ayrılışından sonra kaptanlığa getirilen Neville kulüp tarihinin Manchester doğumlu ilk kaptanı.

Beckham, Cantona,Ronaldo gibi oyuncular hep onun önünde oynadı yıllarca ve o oyuncuların takımda en sevdiği isim şüphesiz Neville'di. Her birinin farklı farklı açıklarını kapayan bir oyuncuydu kaptan. Beckham, dünyanın en iyi kanat oyuncusu olmamı dünyanın en iyi sağ bekinin önünde oynuyor olmama borçluyum demişti United günlerinde tıpkı Arda'nın dünyanın en iyi futbolcusu olarak Hakan Balta ve Beckham'ı göstermesi gibi. Neville'in deliliği takım içindir. Maç öncesi tribündeki en holigan taraftardan daha iyi konsantre olur. Tünelde gerginlik mi oldu, çıkamaz Neville'in karşısına, sıkmaz elini seronomide.Bir oyuncu takımı bırakıp öyle yada böyle ezeli rakibe mi gitti sıkmaz elini bitmiştir dostluğu. Peter Schmeichel ile yıllar süren dostluğuna rağmen Danimarkalı bu efsane kalecinin City ile United'a rakip olduğu gün Schmeichel'ın tünelde elini sıkmamış ve onu şaşırtmıştır. Bu olayın videosunu buradan izleyebilirsiniz. Tabi bu olay sadece Schmeichel'ı şaşırtmış Neville'ı tanıyan kimseyi şaşırtmamıştır.

Garry Neville, Liverpool'a laf atar.City'e sataşır. Stamford Bridge'te polislerle tartışır. Hani psikopat derler ya bu tip bir futbolcudur.Beşiktaş'a mağlup oldukları maç sonunda genelde burada bu stadyumda 95 dakika içinde gol atmaya alışkınız diyerek takımın gücünü ve takımın kişiliğini ortaya koymuştur. Yıllardan beri bir çok transfer yapan takım Neville sayesinde sağbeke hiç para harcamamıştır. Artık yaşı 34 ancak Giggs'in performansını görünce sağbek için bir süre daha para harcamayacaktır Ferguson. Zaten Giggs,Scholes,Neville gibi adamlar onun bu takımın başında yaşadığı inanılmaz zaferlerin perde arkası adeta. Bu deli dolu United aşığı takımıyla 8 premier lig şampiyonluğu, 3 FA cup, 1 lig kupası, 3 Community Shield, 1 kıtalararası şampiyonluk, 2 şampiyonlar ligi kazanmıştır. Bir futbolcunun yaşamayı hayal ederek ömrünü tükettiği tüm başarıları yaşayan Neville dünya kupası hariç her kupayı kazanan kariyeri içinde 5 kez premier ligde yılın takımına seçilmiş ve son 10 yılın en iyi oyuncuları arasına girmiştir. Her takıma bir Neville lazım var mı aksini düşünen...

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP