Related Posts with Thumbnails

Premier lig tarihinin en sansasyonel 10 genç oyuncusu

21 Kasım 2009 Cumartesi

Premier lig oyuncuları profil olarak güçlü ve mücadeleci oyunculardır. Ülkemizin bu lige ihraç ettiği oyuncularda bu profile uygun. İngilizler öncelikle fizik gücü ve mücadele gücüne bakıyorlar oyuncuda sonra taktik bilgisi geliyor. Bizlere akıllara durgunluk veren golleri, enstantaneleri izlettiren bünyeler yere sağlam basan oyuncular oldu bu ligde.Tabi avrupanın en gözde liglerinden biri olan premier ligde bu hareketleri bizlere izleten bazı bünyeler de varki bizleri şaşkınlık içinde bırakır. İşte bu oyuncuların en genç ve en sansasyonel başlangıç yapanları arasındaki bu liste bize aynı zamanda premier ligde bir tarih gezisi yaptırıyor. Tabi bu genç oyuncuların hayatlarında yaptığımız o gezide kaybolan genç oyuncularımıza hayıflanmamak elde değil. A milli takıma gelene kadar destan yazan ve kaybolan gençlerimiz. Sahi birde arap sandığımız Malik Fathi vardı değil mi?


10-Alan Smith

Leeds United'ta Liverpool'a attığı golle kariyerine start veren Alan Smith Leeds ile neredeyse şampiyonlar ligini kazancaktı. Tüm bunları yaşadığında yaşı 20'ydi. Leeds küme düşünce Manchester United'a geçti. Şimdi küme düşen Newcastle'da.Kariyeri başladığı gibi sansasyonel şekilde devam etmiyor.

9-Nicolas Anelka

1997 Şubat ayında PSG'den geldiğinde 17 yaşındaydı. İkinci sezonunda yılın en iyi genç oyuncusu seçildi. Fenerbahçe'ninde yer aldığı bir avrupa turu yaptı.City,Liverpool gibi kulüplerde forma giydi. Şimdi Chelsea'de, geçen yıl yaşadığı gol krallığı ve takım içinde pozisyonundan memnun gözüküyor. Büyük kart oynayanlardan biri Anelka.

8-Joe Cole

1998 yılında İngiltere'de Gascoigne'den sonra görülen en güçlü ve yetenekli futbolculardan biri olarak gösterildiğinde yaşı sadece 17'ydi.2003'te West Ham küme düşünce ayrılık şart oldu.Ayrıldığı sezon yılın en iyi genç oyuncusu seçilmişti. Şimdi Chelsea'de ve üst düzey futbolcular arasında. Capello'nun fark yaratan tasarımlarında yer almayı umuyor.

7-Rio Ferdinand
Sondan başlayalım. Chelsea'de kim gelirse gelsin kim giderse gitsin Terry takımın abisidir. Rio'da Man Utd'de aynısıdır. Oynamadığı zaman yokluğu mumla aranan efsane defans oyuncularından biridir.Bir West Ham United ürünüdür kendisi. Uzun süre ligin en pahalı defans oyuncusu olmuştur. Şu anda Manchester United'ta bir kahraman olarak görülüyor.

6-Cristiano Ronaldo
2003 yılında 12,4 milyon pounda Old Trafford'a geldiğinde yaşı 18'di. Şampiyonlar ligi şampiyonluğu premier ligde şampiyonluk dahil bir çok ödül kazandı ligi domine etti ve 80 milyon pound bırakarak gitti Real Madrid'e... Dünyanın en iyi oyuncuları arasında gösterilmekte ve sansasyonelliği devam etmektedir.

5-Cesc Fabregas
Fabregas Barcelona altyapısından 2003 yılında bedavaya geldi. Arsenal'de ilk kez forma giydiğinde 16 yaş 177 gündeydi yaşı. Arsenal tarihinin en genç oyuncusu olmakla birlikte en başarılı orta saha oyuncularından biri olma yolunda ilerlemiyor depar atıyor.

4-Robbie Fowler
Bir Liverpool efsanesi. Kop tribünlerinin tanrısı lakabını verdi ona Kop üyeleri. 18 yaşında bulduğu şansı iyi değerlendirdi. 3'er 5'er goller atan bu yetenekli oyuncu premier lig tarihinin en çok gol atan oyuncuları arasına girdi. Liderliği, yaşantısı,futbolu,sevgisi,tepkisi ile sansasyon yaratmayı başardı.

3-Ryan Giggs
Halası zenci diye başlamayalım. Bir Manchester United efsanesi. 92-93 yılından bu yana aralıksız forma giydi United için. Her zaman üst düzey futbolcu oldu. Ferguson'un manevi evladı gibidir. Yaşı 35 ve hala Manchester United için hayati derece önemlidir.

2-Michael Owen
Hayatı bir pasla değişir. 1998 yılında orta sahaya yakın bir yerde David Beckham'dan aldığı pasla önce Ayala'yı sonra Chamot'u geçer topu kaleci Roa'nın yanından gönderdiği yer 90'dır. İşte bu golle 98 dünya kupasında sansasyonel bir giriş yaptı futbol dünyasına 18 yaşındaki Owen. Geçen yıllar kariyeri geriye gitti ancak O her zaman Owen oldu. Onu Liverpool'un kırmızısı ile görüp Manchester'a yakıştıramayanları acı acı düşündürüyor şu sıralar.

1-Wayne Rooney

Everton - Arsenal maçı... 2002 Ekim ayı...Wayne Rooney 16 yaşında... berabere giden maçta öyle bir gol atar ki son dakikalarda tarihe geçer...Golü attığı kaleci sadece o zaman değil tüm zamanlarda ingilizlerin en iyi kalecileri arasında yer alan Seaman'dır. Yaşı ile kariyeri aynı anda büyüyen yıldızlardan. Manchester United'a 26 milyon pounda geçmiştir. Her ülkenin sahip olmak isteyeceği savaşan yılmayan bir kahraman olarak görülüyor.


0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP