Related Posts with Thumbnails

Kaçan balık büyük olur : Mesut Özil

23 Kasım 2009 Pazartesi

Mario Basler, Andreas Herzog, Johan Micoud ve son olarak Diego. Yıllardan bu yana Werder Bremen her zaman en iyi orta saha oyuncularına sahip olmuştur ve Mesut Özil bu geleneğin son halkası olmuştur. 15 Ekim 1988, Gelsenkirchen doğumlu Mesut. Alman milli takımının yeni 10 numarası. Almanya'da yetişip o altyapıyı alıp kaçırdığımız çok büyük balıklardan birisi. Freiburg deplasmanında takımı 6-0 galip gelirken 4 gole asistan imzası attı 1 tane güzel gol kaydetti. Ancak bir Almanya Türkiye eşleşmesinde filelerimizi sarstığında anlarız belki Mesut'un burun kıvırdığımız Türklerden biri olduğunu. Milli takım seçimini Almanya'dan yana yapmasında belki de Nuri Şahin örneği yardımcı olmuştur. Nuri ilk milli maçını Almanya'ya karşı oynamış golünü atmış milli takım hocası Fatih Terim'den bizim geleceğimiz övgüsünü almış ancak forma alamamıştır. 1.80 boyunda 70 kilo Mesut. Ortasahada arı gibi çalışıyor. Yerinde duramayan sürekli topla alışveriş halinde olan sol ayağını raket gibi kullanan bir yıldız. Bundesliga kariyeri henüz 114 maçtan oluşuyor. Diego'nun Juventus'a geçmesiyle bu sene takımın hücum gücü onun sırtında. Kariyerinde 1 Almanya kupası ve Almanya ile 21 yaş altı Avrupa şampiyonası bulunan Mesut Almanya'nın en yaratıcı oyuncuları arasında gösteriliyor.

Kendisini kısaca şöyle tarif ediyor 21 yaşındaki yıldız oyuncu : “Kendimi daha çok Türk olarak görüyorum. Ailem Karadenizli. Fenerbahçe taraftarıyım. İlerde sarı-lacivertli formayı giymek isterim” Milli takım seçimi ile ilgili polemikten de kaçınıyor Türk kökenli olmasına rağmen Almanya milli takımını seçen Özil, oynadığı maçlar öncesi milli marşların okunduğu sırada Kuran-ı Kerim'den ayetler okuyor ve Kuran'dan ayetler okumak bana güç veriyor.Bunu yapmadığım zaman kötü bir hisse kapılıyorum diyor.

Almanya'da Türk olması ve milli takım seçimiyle ilgili ırkçı saldırılara maruz kalan Mesut'a Alman futbol federasyonu sahip çıktı ve onunla gurur duyuyoruz açıklaması yaptı.

Arda Turan'ın Messi'den iyi olduğunu düşünenlerin Bundesliga'da oynayan Türk genci Mesut'u izlemesi en şiddetli tavsiyedir. Ayrıca Malik Fathi gibi arap değil !

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP