Related Posts with Thumbnails

Fenerbahçe'nin son 10 yıldaki golleri ve golcüleri

3 Kasım 2009 Salı

Geçtiğimiz 10 yılda Fenerbahçe'de kimler geldi kimler geçti.Rusların sıcak sulara inme hayali neyse Fenerbahçe'ninde yırtıcı, hava toplarına hakim bir santrafor bulma hayali hep aynı kaldı yıllarca. Tabi kulübün son 10 yılına damgasını vuran isim şüphesiz Aziz Yıldırım. Bu araştırmayla hem Fenerbahçe'nin geçtiğimiz 10 yıldaki golcü transferlerini incelemiş olacağız hemde Aziz Yıldırım'ın hayalindeki golcüyü bulmaya çalışacağız. Araştırmanın konusu Fenerbahçe'nin son 10 yıldaki golleri ve golcüleri olması hasebiyle, sezon sezon yapılan golcü transferleri, oyuncuların takıma total katkıları, transfer edildikleri yıl takımın attığı gol sayısı ve derecesi yer almakta. Bu araştırma sonucunda karşımıza ilginç tespitler çıkıyor.

Fenerbahçe'nin istatistiksel olarak son 10 yıldaki en iyi golcüsü en kötü sezon derecesi yaptığı yıl gol umudu olan Washington. 23 maçta 21 gol atarak 0,91 gol ortalaması ile oynayan Brezilyalı golcü sağlık sorunu nedeniyle 1 yıl beklemiş sonra ülkesinde futbola devam etmişti. Kariyerinde 150 golün üstünde olan Washington'un transfer edildiği yıl Fenerbahçe sezonu 6.kapatmış ve sezon boyunca 55 gol atmıştı. Atılan gol adetlerine baktığımızda takıma total katkıları ile en skorer 3 oyuncu dediğimizde 60 golle Semih Şentürk lider durumda 59 golle Serhat Akın 2.sırada yer alırken, 46 golle Nobre 3.sırada yer alıyor. Tabi Serhat'ın 179 maçta 59 golü bulduğunu Semih Şentürk'ünde 164 maçta 60 golü bulduğunu düşündüğümüzde gol ortalamasının önemi ortaya çıkıyor, göz ardı etmiyoruz ve gol ortalamasına göre listeye göz atıyoruz. Washington 0,91 ortalama ile en iyi ortalamayı tuturmuş.Marcio Nobre 0,76 ile onu takip ederken Pierre Van Hooijdonk 0,60 ortalama ile 3.sırada yer almakta.

Tüm bunların özetine gelelim. Fenerbahçe 10 yılda ligde 772 gol kaydetmiş.Transfer ettiği golcüler ise bu gollerin 358'ine imza atmış yani toplam gol sayısının yarısı bile değil. Bu 10 yıllık periyotta 4 şampiyonluk 3 kez 2.lik yaşayan Fenerbahçe en kötü dereceyi 2002-2003'te aldığı 6.lık ile elde etmiş.

Fenerbahçe 10 yılda 16 golcü ile 358 gol bulmuş. 10 yıl önce Lyon'da parlayan Frederic Kanoute'yi West Ham'dan önce davranıp transfer etmiş olsaydı Aziz Yıldırım ne olurdu Kanoute geçtiğimiz 10 yıl içinde 146 gol atmış.Tek başına 16 golcünün attığı gollerin %41'i ediyor.

Devam edelim Fenerbahçe'nin sıkça gündeminde yer almış olan Luis Fabiano kariyerini Rennes yerine Fenerbahçe'de başlatmış olsa tablo 142 gol yani 16 golcünün attığı gollerin %40'ı yapıyor.

Independiente'de Manchester United'ın dikkatini çeken Forlan kariyerini Fenerbahçe'de başlatsa son 10 yılda Fenerbahçe adına 174 gol atmış olacak ve 16 golcünün attığı gollerin %49'unu yani neredeyse yarısını kaydetmiş olacaktı.Forlan'ı Manchester United'ın 9 milyon euro'ya elden çıkardığı bilgisini de unutmayalım.

Sonuç bölümünde biraz daha acımasız olmak gerekirse Fenerbahçe son 10 yıldır golcüsüz oynuyor. Geçtiğimiz yıl transfer edilen Güiza'nın performansını düşünüp üstüne de Güiza'nın transferinden önce Aziz Yıldırım'ın Kanoute'mi o da kim beyanatınıda koyunca şunlarıda rahatlıkla söyleyebiliriz. Dünya kulübü olmak için önce golcü almak gerekiyor. Örnek verilen golcülerin gollerini zorlu liglerde ve kupalarda attığını düşününce durumun vehameti daha da anlaşılıyor.

Altan Tanrıkulu'na göre sıradan ve ucuz goller atan bir Brezilyalı olan, tüm istatistikleri anlamsız kılan adam Alex De Souza'nın kariyerindeki 300'den fazla golün 112 tanesini Fenerbahçe adına bir ortasaha oyuncusu olarak attığı gerçeği bir futbol paradoksu mu yoksa Türkiye gerçeği mi sorusunun cevabı sonuna kadar öznel.

Tüm bu bilgi ve istatistikleri alıp altına, üstüne, sağına, yanına... ''işte Fenerbahçe bu yüzden falanca maçı kaybetti'' ibaresini eklerseniz Fenerbahçe'nin son 10 yıldaki ve gidişata göre gelecek yıllardaki maç kayıplarının tespiti de kendiliğinden zahmetsizce yapılmış oluyor.

not: resmin üstüne tıklandığında istatistikler daha net görülebilmektedir.

2 yorum:

POSTER BOY NYC dedi ki...

Orta sahadaki adamlar verimsiz belki topu son bolgeye tasiyamiyolar alex disinda.Alexin oynamdigi maclarda fenerbahcenin Bir orta sira anadolu takimindan farki yok bence bilmem sen ne dersin

reis dedi ki...

buna en güzel cevabı kadıköy'de 1-0 geriye düşülen ve sonuç olarak alex in futbol dünyasına yok böyle bir gol diye ezberlettiği o harika golü attığı 5-2 kazanılan samsun maçı sonu selçuk şahin vermişti. şöyle diyordu: teknik taktik hiçbir önemi yok alex varsa sorun yok. topu ayağımıza alınca ona atıyoruz sağa sola verse bile takım rahatlıyor top ondayken hepimiz takım halinde güvende hissediyoruz kendimizi..
örnekleri çoğaltmak mümkün

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP