Related Posts with Thumbnails

Enke'nin ölümü ders olur mu ?

16 Kasım 2009 Pazartesi

Robert Enke'nin ölümü daha doğrusu intiharı futbolla ilgili olsun olmasın herkesi üzdü şüphesiz. Herkes farklı bir boyutunu işledi meselenin.Ülkemizde 13 günlük Fenerbahçe macerası üzerinden aktarıldı haber.Robert Enke, Rüştü'nün Fenerbahçe'de efsane olduğu ve Barcelona'ya transfer olduğu sezon orada yedek bekleyen kaleciydi ve Fenerbahçe as kalecisini alan Barça'nın yedek kalecisini aldı.Tabi bu kötü hamle Daum'un kaleci özürlü olmasından kaynaklanmıştı. Enke'nin Kadıköy'deki ilk maçında topa dokunmadan 3 gol yemesiylede fatura ona çıktı. Şüphesiz 32 yaşında aktif olarak futbolun içinde olan bir insanın ölmesi insanı soğuk soğuk terletiyor. Bir arkadaşınızdan ''Enke ölmüş'' diye bir mesaj alsanız ne yapacağınızı ne diyeceğinizi şaşırırsınız.

Olayın farklı boyutu ise eşinin düzenlediği basın toplantısında gizliydi. İstanbul ve Barcelona maceraları onda derin izler bırakmış, kızının ölümü de üstüne gelince ciddi bir psikolojik travmaya girmiş Enke ve bu ruh haliyle canına kıymış. Enke'nin yaşadığı psikolojik sorunları yaşayan Sebastian Deisler genç yaşta futbolu bırakmıştı hatırlanacağı üzere. Örneklerin Almanlardan olması bir şeyi değiştirmiyor. Bir benzeri olayı bir zamanlar yaşadığını açıklayanlardan biride Buffon'du.

Bu ölüm futbolcuların aynı zamanda profesyonel olarak bir psikolojik desteğe ihtiyaçları olduğunu bizlere göstermiş oldu. Futbolcuların beslenmesi, dinlenmesi,formu,yemeği, forması,ayakkabısı gibi her türlü detayları profesyonelce düşünen kulüplerimizin profesyonel olarak onların ruh sağlığıylada ilgilenmesi futbola ve futbolcuya inanılmaz bir huzur katacaktır. Psikolojik destek gören, ruh sağlığı yerinde kaç futbolcu ülkesinin en önemli maçlarında 20 bin, 50 bin kişinin önünde kavgaya tutuşur, el kol hareketi yapar... Yada hangi golcü 4 hafta gol atamayınca krizlere girer... Hangi oyuncu 3 maç arka arkaya yedek kalmayı sorun eder...Bu hizmeti veren bir ekibin maliyeti nedir ki? en düşük ücret alan X futbolcusu kadar bile değil elbette.

Futbolcuların deplasmanda giyeceği kıyafetlere bile dikkat eden kulüp yönetimlerinin futbolcuların ruh sağlığını kendi dillerinden çözmeleri takımın ve ülke futbolunun yararına olacaktır. Hatta bu durumu bir adım ileri götürüp bunu federasyonun zorunlu hale getirmesi fikri keşke ütopya olmasada Enke'nin ölümünden dersler çıkarabilsek... Hele ki bir insanın hayatını kurtarabileceği gerçeğiyle yüzleştikten sonra....

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP