Related Posts with Thumbnails

Bursaspor 1 Galatasaray sıfır

28 Kasım 2009 Cumartesi

Bursaspor-Galatasaray maçına önce Bursa açısından bakmak gerek. Bu camianın elbette sene başında şampiyon olmak hedefi yok. Bunu teknik direktöründen,futbolcusuna herkes biliyor. Ancak hedefsizde değiller. 4 büyükleri yenmek, avrupaya gidecek derece yapmak ve güzel futbol oynamak. İşte bu 3 mütevazı hedefe sahip takım 14.haftanın sonunda 2.sırada. Hedeflerine ulaşma konusunda ise 4 büyükleri yenmek dışında ulaşmış gözüküyorlar yada ulaşacak istikrara sahipler. Bazen takım hava yakalayınca şehirde hava yakalar Bursa'da işte o zaman forvette Sercan yada Henry oynamış farketmez onlar için.Hedefleri için çıkarlar sahaya Galatasaray karşısına çıktıkları gibi. Maçı adeta tek taraflı bir maç haline çevirdiler. Hani Galatasaray'a pozisyon vermek bir yana nefes almaya fırsat vermediler.

Galatasaray'da ise Rijkaard'ın takımın başında olmayışı belkide en önemli eksiklikti. Her ne kadar parlak bir kariyeri ve bir yardımcı hocaya göre fazla meziyetleri olsa da daha maçın başında Johan Neeskens'in tavırları,mimikleri, davranışları Galatasaray'ın maça ne kadar gergin başladığının habercisi gibiydi ki son dakikada yaşanan durum ise son derece utanç vericiydi. Herhangi bir maçta bir çok kere yaşanacak sarı kartlık bir harekette rakip oyuncunun üstüne yürüyen bir teknik direktörle Neeskens'in kariyerini üstüste koyduğunuzda resim net çıkmıyor malesef. Rijkaard maça hiç müdahele etmese bile ne başlarken ne biterken takıma böyle negatif bir etki yapmazdı şüphesiz. Bazı mağlubiyetler vardır takımın aklını başına getirir ki sayısız örnekleri mevcut Bursaspor'un evinde G.Birliği'ne 1-2 yenilmesi gibi. Ancak bu mağlubiyet Galatasaray'a sahada görüldüğü kadarıyla böyle bir etki yapamayacak gibi.

14 maç sonunda hücüm oyuncu zenginliği ligin üstünde olan Galatasaray'ın gol yemeden bitirdiği maç sayısı sadece 2 iken.Lig 2.liğini bıraktığı rakibi Bursaspor'un gol yemeden bitirdiği maç sayısı 6. Üstelik devasa hücüm gücüne sahip olan Galatasaray'ın attığı gol sayısı 31 iken. Gol deyince akla gelen tek ismin Sercan olduğu Bursaspor'un attığı gol sayısı 28 ve yediği gol sayısı 12. Galatasaray ise 18.golünü Bursa deplasmanında yedi. Takımlarda bazen form düşüklüğü olabilir ancak Galatasaray'ın sorunu taktik yada form düşüklüğü değil sene başında aldığı galibiyetlerin büyütülüp ve takımın Barcelona ayarında olduğu düşüncesidir. Yani sorun mental bir sorun. Türk oyuncuların bayrağı taşıdığı bir takımda bu sorunun olması normal olduğu gibi Rijkaard gibi modern bir futbol adamının bu sorunu çözmesi bir o kadar normal olacaktır. Galatasaray alt yapısına dahi 2 Hollandalı hoca katan ve alt yapının tüm birimlerinde A takımın taktiği ile oynatan Rijkaard'ın burada işi 14 maçla bitecek bir iş değil. Galatasaray'ın geleceğini inşa etmeyi planlıyor ve bu inşaat Seyrantepe'den hayırlı olacak gibi gözüküyor. Bu gece Rijkaard yoktu ve sonuç Bursaspor 1 Galatararay 0 değil sıfır oldu...

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP