Related Posts with Thumbnails

Yabancı hoca şart !

11 Ekim 2009 Pazar

Fatih Terim'in kariyeri veya Fatih Terim'i sevme sevmeme meselesi değil bu. Kuru kuru milliyetçilik yapmakta hiç doğru değil bu konuda. Milli takım 60 yılda bir katılıyor dünya kupasına elimize fırsat geliyor bu uğursuzluğu kırmak için biz ne yapıyoruz en güçlü değil en güçsüz rakiplerimize yeniliyoruz. En güçsüz rakibe yenilirsek en güçlüye nasıl meydan okuyabiliriz. Formda oyunculara şans vermiyoruz. İsmail Köybaşı aniden Beşiktaşa geçince milli formayı görüyor. Bir tane Gökhan Gönül buldu mu milli takım hocamız. Her maç öncesi polemik kavga ders verme çabaları kime fayda sağladı. Önemli olan bir turnuvaya katılmaktır. Zaten artık futbolcular kendini göstermek adına asılıyor. Kaleciyi sol açık oynatabilirmiyim demezseniz eğer zaten belli bir yere gidersiniz. Fatih Terim değil Türk antrenörleri sınıfta kaldı bu istifayla. Avrupada üst düzey bir takımda oynayacak bir kalecimiz yok, üst düzey takımlarda oynayacak bir defans oyuncumuz yok, üst düzey takımlarda oynayacak bir orta saha oyuncumuz yok, üst düzey takım kalitesinde bir golcümüz yok... Elimizde 3-5 parlak genç var tam zamanıdır bunlara göre bir takım kurup desteklemenin. Bize mantalite değişikliği lazım taktik değişikliği değil. Eğer hocamız yabancı hoca olursa Ayhan ben niye milli takımda değilim dedikten 3 gün sonra milli olmaz. İsmail Köybaşı 15 gün önce sıradan bir solbek gibi görülüyorken 15 gün sonra giydiği forma değişiyor diye Roberto Carlos sanılmaz.Eğer bir oyuncu iyiyse milli takımı hakediyorsa oynadığı takım önemli değildir. Taner Gülleri ikinci ligde gol kralı iken milli olabilirdi, olmadı ama bir şekilde büyük takımlardan birinde oynasa yada transfer olsa milli forma garantidir. Herşeyden önemlisi milli takım maçları savaş değildir. Futbol maçı ile savaşı karıştırmamak lazım milli duygularımızın ölçüsünü ayarlamalıyız ve bu ayarlamayı milli takım hocası ve idari ekip yapar. Maç inönüde diye milli takımın golcüsü aniden daha kendi takımında 11 oynamamış Batuhan oluyor. Kadıköy'de oynanan maçta golcü Semih olsun o zaman ! Milli takım hocası sadece oyuncuları seçip ben ders almam veririm demez. Ülke futboluna hizmet eder. Her hafta premier lig maçlarında kamera mutlaka tribüne yönelir bir kez Capello'yu bulur getirirler. Fringe'deki kel adam gibi sanki her maçı izliyor Capello. Fatih Terim bir yılda kaç tane lig maçını canlı izliyordu. Biz Malik Fathi'nin Türk olduğunu bilmiyorduk ! Serdar Taşçı Türk mü ? Mesut Özil kim ya Almanya'nın yeni 10 numarası mı? ne ülkemizi ne avrupa liglerini tarayamıyoruz bile scout ekibine ne gerek var ders almıyoruz ki ders veriyoruz.

İşin birde taraftar boyutu var Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş taraftarları takımları yenilince yaşadıkları üzüntüyü milli takım yenilince duyuyor mu? Taraftar ne karışır yada neden bilmek zorunda milli takım hocasının ücretini.

Eğer hocamız yabancı olursa ki Lucescu gibi bir hoca model olarak alınabilir. Oyunculara eşit mesafede duran, Semih ile Güiza'yı ayırmayan, Ardinho olmanıza gerek duydurtmayan bir hoca. Böyle bir hocanın seçimlerinde de bir kriter olacaktır. Bu takımı güvenilir ve bu işi yapacak bir yabancı hocaya verip sabredip desteklemeliyiz, ortaya çıkacak yeni milli takımı yoksa bir 60 yıl daha bekleriz.

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP