Related Posts with Thumbnails

B planı

19 Ekim 2009 Pazartesi

Son günlerde meşhur tartışma B planı tartışması. Düz mantıkla baktığınızda bir teknik adamın sadece B değil C ve D planları da olmalıdır. Her takıma aynı diziliş aynı düzen ile çıkmak menajerlik oyunlarında bile size başarı getirmiyor. Rijkaard B planı yok diye eleştirildi bu haklı bir eleştiriydi. İşin Rijkaard eleştirilemez boyutu var tabii Barcelona'daki başarılarından dolayı, oysa ki Barcelona'dan sonraki teknik direktörlük deneyiminde Rotterdam'ı küme düşürdüğü bilinmez. Bu eleştiri yapıcı bir eleştiridir teknik adam bunu düşünür ve ders çıkarır. B planı yok diye eleştirilen Rijkaard'ın en büyük rakibi Fenerbahçe teknik direktörü Daum şüphesiz. Alman hoca'nın B planı var mı acaba? 9.maçında 9.galibiyeti almadıysa Fenerbahçe bunun yegane sebebi B planı bir yana A planını bile uygulayamayan Daum'dur. Maçtan sonra ders aldım daha başarılı olacağız diyerek bunu kabul etmiştir. Eksik kadro ile mücadele edebilirsiniz.Alternatif forvetiniz yok tek forvet oynayabilirsiniz. Rakip baskı kurabilir. Bir deplasman maçında bir çok etmen sizi etkileyebilir ancak siz golü bulduktan sonra rüzgar tersine döner. Fenerbahçe öne geçip pozisyonlar buldu ancak Daum bazı şeyleri görmezden geldi. Vederson ve Kazım'ın etkisizliği Fenerbahçe'yi büyük sıkıntıya soktu.Vederson gol asisti dışında isabetli ikinci bir orta yapamadı ceza sahasına. Kilit ikinci yarı çözüldü. Rakip tüm riskleri alarak De Souza'larını kullanarak Fenerbahçe'nin üstüne geldi. Fenerbahçe bu baskıyı kendi sahasında Gençlerbirliği'nden de yemişti ancak Alex'in durup duruken bulduğu 2.gol maçı dengede tutmuştu. Bu kez Alex yoktu ve Daum sadece izliyordu. Bütün hafta özel olarak ilgilendiği Özer oyuna 88' yerine 78'de girse belki bugün Fenerbahçe 9'da 9 yapmanın mutluluğunu yaşıyor olacaktı. 3-4 dakikalık periyotta bile takımı ilerde tutan ataklar üreten Özer'i unutmak Daum'a pahalıya patladı. Skor 1-1 iken ve size karşı takım cesaret bulmuş ataklar geliştiren bir rakibinize karşı direnç koymak için sağbek değiştirmek hangi teknik taktik ile açıklanabilir. Bu B planı mı C planı mıdır? Üstelik oyuna aldığı sağ bek te stoper oyuncusudur.Bu sezon iki maç oynamadan Fenerbahçe'ye sağbek mevkiinde 3 puan kaybettirmiştir. Oysa Mehmet Topuz sağbeke gelebilir ve Özer de Semih'i desteklemek için hücuma kaydıralabilirdi. Bu durum Gaziantepspor'un direncini kırabilirdi. Bu mağlubiyetin daha önce gelmemesinin nedeni Alex'ti bugün yokluğu yine hissedildi. Daum bugün sınıfta kaldı ve Fenerbahçe'nin 3 puan almasını engellemiş oldu.

Gaziantepspor'lu J.Cesar'ı da tebrik etmek lazım. Ligin en çok şut atan oyuncusu olması bir yana attığı her gol estetik kokuyor.Jenerikleri süslüyor. Hatta bir adım daha ileri gidip Ertem Şener'i anıp Cesar'ın hakkı Cesar'a diyelim.

Son söz Olcan Adın'a. Belli ki kendisini Daum'a ispatlamaya çalışıyordu. İşte ben buyum demek istiyordu. Bir genç futbolcunun hırsı, oyuna asılması çok güzel ancak 90+3 te yaptığı hareket onun neden kırmızı-siyah forma giydiğini gözler önüne serdi. Fenerbahçe'nin kullandığı bir duran top kaleci Mahmut'ta kaldı ve dakikalar 90+3'tü topu oyuna hemen sokmak isteyen kalecisini itti Olcan yat dedi, zaman geçir dedi. Mahmut dinlemedi ve galibiyet golü geldi. Bu hareket Olcan ve onun gibi düşünen gençler için ders alınması gereken bir hareket.Bunun adı mantalite eksikliği. Bir futbolcuda eğer mantalite eksikse hiç bir zaman büyük takım hayali kuramaz.

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Rotterdam macerası Barcelona kariyerinden sonra değil önceydi.B planı konusunda dediklerinize katılmıyorum Rijkaard gibi A planının daha iyileştirilmesi taraftarıyım ben :)

reis dedi ki...

teşekkür ederim düzeltme için kontrol ettim evet o kariyer barcelona'dan önceymiş. 2001-2002 sezonunda ondan önce hollanda milli takımı var.Diğer husus sizin değerli görüşünüz saygı duyuyorum elbette.

POSTER BOY NYC dedi ki...

Sadece turkiye super ligini dusunen bir hocasi olan ve onudestekleyen bir taraftar olarak vizyondan faln bassetmisin enteresan olmus.ortada bir vizyonsuz varsa b plani denen seyi oyuna forwet almaktan ibaret oldugunu sanan daum olcan degil.zaten fenerbahcede butun gencler vizyonsuz o yuzden 20 senedir bitane genc gelicek vadeden adam izliyemedik fenerbahcede dimi.

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP