Related Posts with Thumbnails

Nerede bu Nijerya !

14 Ağustos 2009 Cuma

Bir zamanlar bir Nijerya vardı? 94 Dünya kupası ile daha çok tanıdığımız ve sevdiğimiz, o takımın yerinde şimdilerde yeller esiyor, Nijerya Türkiye liginde sıradan bir takım hüviyetine büründü. O rüzgar ile Türkiye'ye gelmiş ve unutulmayan yıldızlar ise halen unutulmadı, Daniel Amokachi, Uche, Jay Jay Okocha takımlarına çok şey katmış ve efsane olmuş Nijeyalılardı. Taribo West, Yekini, Amokachi, Okocha, Uche, Kanu gibi unutulmayan yıldızlar artık dünya futbolunda neredeyse yoklar. Futbola değişik bir tat bir lezzet katan Nijerya'lılar artık revaçta değiller 2006 dünya kupasını evden izlediler.

Son dönem Nijeryalı'lar içinde Martins, Yakubu, Mikel gibi bilinen isimler tanınan oyuncular ancak dünya futbolunda Nijerya rüzgarı estiği dönemlere göre bu oyuncular esinti bile yaratamıyor. 37 gol ile Nijerya'nın en golcü oyuncu halen Rashidi Yekini, faal futbol içinde olan ve ona en yakın isim ise 17 gollü Yakubu. Ülkemizde en son İstanbul'da Fenerbahçe'ye attığı 3 golle yıldızlaşan Julius Aghahowa sayesinde Nijerya'yı hatırladık.

2010 Dünya kupasında onları eskisi gibi görmek için umutlananların elindeki tek koz, kazanmak isteyen genç Nijerya kadrosu. 140 milyondan fazla nüfusa sahip ülkede potansiyeli farkedilmemiş Yekini'ler, West'ler Okocha'lar Kanu'lar dünya futbolunu uzaktan izlemekte.

Posted By Reis

3 yorum:

Adsız dedi ki...

reis nerden buluyorsun böyle konuları helal olsun... nijeryayı fifa 98 de alır tüm takımları yenerdik hızları süperdi
okochayı amokachiyi unutmak mümkün değil

(Xavi)

Adsız dedi ki...

kanu arsenalde tarihe geçmiş adamdır halen oynamakta bu arada ama en çok gol atan futbolcularının yekini olduğu ve halen geçilmemiş olması ilginç

Adsız dedi ki...

taribo west adamımdı

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP