Related Posts with Thumbnails

Pavel Nedved

14 Temmuz 2009 Salı

36 yaşında altın sarısı yeleleri andıran sarı uçan saçları, kale direklerini sarsan şutları ile yaşayan bir efsane... Pavel Nedved futbolu bıraktığını açıkladı.2003 yılında Juventus formasıyla yarı final maçında gereksiz bir sarı kart gördüğünde bir çocuk gibi ağlamıştı AC Milan ile oynayacakları Şampiyonlar Ligi finalinde sahada olamayacağı için, bugün ise futbolu bırakma kararı ile onu seven bir çok futbol severi ağlattı.

Futbol oynamaya 5 yaşında başlayan Nedved, (TJ Skalná) 13 yaşına kadar Çek Cumhuriyeti'nin yerel bir futbol takımının alt yapısında oynamış ve daha gençken birçok kulüp peşinden koşmuştur. Dukla Prague onun yıldızının parladığı takımdır. Bu kulüpte 6 yılda 127 kez forma giydi 29 gol attı aynı zamanda profesyonelliğede ilk adımı burda attı.

1996'da birçok büyük kulüpten transfer teklifi aldı Pavel fakat o dönemlerde İtalya'da esen Lazio fırtınasına yakalanıp 5 yıl burda oynamıştır. 5 yılda 138 kez forma giyen Çek yıldız 33 gol kaydetmiştir.

Birçok futbolsever Nedved'i 2001 yılında Juventus'a transfer olduğunda tanıdı. Zidane'ı Real Madrid'e satan Juve, Zidane'ın boşluğunu Nedved ile doldurmuştur. Gerek medya gerek taraftarlar tarafından hemen kabul edilmese de Nedved'in bir takım yetenekleri ve özellikleri onu Juve'de çok özel yaptı.

Ryan Giggs ile birlikte dünyanın en iyi 2 sol kanadından biri olmuştur tüm zamanlarda. Bir defansı bir kişi nasıl tek başına yarar savurur tüm bu yeteneklere sahiptir. Orta sahanın her yerinden gol atma yeteneğine sahiptir. Nedved sağ ayağınıda sol ayağı gibi aynı derecede raket gibi kullanır bu özelliğiyle Marc Overmars ile de benzerlik gösterir bir bakıma.

Kendisini yere atmasına penaltı veren Collina'ya kararını geri aldıracak kadar centilmen olduğu kadar ..Yarı final maçında gördüğü sarı karttan sonra finalde cezalı olması sebebiyle ağlayacak kadar hırslıdır... Juventus'un ikinci lige düşürülmesi dolayısıyla kulübünü bırakan yıldızlara katılmamış takıma ve formasına duyduğu bağlılığı tüm dünyaya göstermiştir. Juventus'un Serie B'den Serie A'ya çıkmasında onurlu bir mücadele verdi. Juventus'un Del Piero, Buffon gibi önemli bir simgesi.

Kariyerinde 3 kez Çek ligi şampiyonluğu, 3 kez İtalya şampiyonluğu,1 kez Kupa galipleri kupası,1 kez de süper kupayı kazanmanın onurunu yaşamıştır. Kupa galipleri kupasında attığı gol, sonuncusu düzenlenen turnuvanın son golü olmuştur.

Ronaldinho, Kaka, Zidane gibi yetenekli olmasına rağmen tribünleri coşturan hareketlerden ziyade takımın bir parçası olmayı seçmiştir. Bir takım arkadaşım kötü oynuyorsa 2 kişilik oynarım demiştir. Oyun disiplini, iş ahlakı saygı değer mertebededir. Nedved her zaman o an en gerekli hareket ne ise onu yapmayı denemiştir bu yüzden hiç bir zaman, diğer oyun kurucular gibi göze hoş gelen hareketler yapmamış bu yüzden onlar kadar göz önünde olmamıştır. Oynarken zevk alır oyundan ve bize sunar Nedved'in işi buydu.

244 maça çıktığı Juve'de 51 gol atmıştır. Milli takımda 91 kez forma giymiş 18 gol atmıştır. Pavel Nedved kariyeri boyunca şanssızlıklar nedeniyle oynadığı kupalarda final oynayamamıştır. Gerek milli takımda gerekse Juventus'ta Şampiyonlar Ligi, Avrupa Şampiyonluğu gibi kupaları görememiştir. Kariyerinin son şampiyonlar ligi maçında 10 Mart 2009 Chelsea maçında 10. dakikada sakatlanarak oyundan çıkmak zorunda kalmıştır. Ağlamamak için kendini zor tuttuğu hafızalardadır halen.

Real Madrid önünde Delle Alpi'de fırtına gibi estiği maçta gördüğü saçma bir kartla finali kaçırması ve sahanın ortasında ağlaması ile unutamayacağız çek yıldızı. Futbolu bırakma kararından baskılara rağmen dönmedi. Lazio ve Inter'in tekliflerini kibarca çevirdi; İtalya'da Juventus'tan başka takımda oynamam diyerek.

Nedved kız arkadaşı Ivana ile 21 yaşında evlenmiş, iki çocuk sahibidir. Çocuklarına da Pavel ve Ivana ismini vererek çocuklarında kendi ve eşinin isimlerini yaşatmayı düşünmüştür.

İtalya'ya merhaba dediği Lazio karşısında son maçına çıkmış son düdükten önce oyundan alındığında binlerce taraftarca alkışlanmış ve uğurlanmıştır.

Posted By Reis

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP