Related Posts with Thumbnails

Fenerbahçe'nin yeni transferleri

21 Temmuz 2009 Salı


Transferi aylardır bekleyen Fenerbahçe taraftarının tabiri caizse çalışmadığı yerden soru gelmiş sınav öğrencisine döndüğü gerçek bu bakımdan biraz kopya vermek faydalı olacaktır.

Andre Clarindo Dos Santos ve Cristian Oliveira Baroni Fenerbahçe'de.

İsimlerini Dos Santos ve Cristian olarak kısaltalım. Cristian'a Oliveira denmesini tercih ederiz lig tarihimizde ilk olur. Aylardır Viera, Seedorf, Poulsen, Simplico derken Fenerbahçe kalibreyi küçülttü ve Brezilya'ya döndü. Geçen yılın en sorunlu bölgesini Maldonado ve Josico gibi en sorumsuz iki isime emanet etmişti yönetim. Bu ikiliden bırakın herhangi biri ikisi birden toplam 25 maçta ilk 11'de oynamış oynanan bütün kupalarda. Bu yıl ortasaha için büyük yıldızlardan bahsedildi ama sonunda bir Brezilya seferi ile işler çözüldü. Fenerbahçe merakla beklenen ortasaha transferini Cristian ile çözdü. Birçok futbolseverin tanımadığı bilmediği bir oyuncu her ne kadar Ronaldo'nun olumlu referansları olsa dahi Brezilyalıların birbirini koruma psikolojisi nedeniyle soru işareti Cristian. Bilinen özellikleri defanstan ilk topları etkili şekilde alması yüksek tekniği. Stilini Gökhan İnler'e benzetebilirsiniz. Gökhan İnler gibi Cristian'da uzaktan şut denemeyi seven bir oyuncu. Brezilya tarihinde zaten en iyi ön liberolar bir elin parmaklarını geçmez ve orada bu bölgede oynayan futbolcular çok rahat ve stressiz maçlar çıkarabilirler. Gol sevincinde yaptığı bir işaret var ki Türkiye'de bu işareti bir gol sevincinde yapsa spor pogramları reyting rekoru kırar. Sahada konuşan rakibe sataşan bir yapısı olmasına rağmen 1 kırmızı kartı var futbol kariyerinde. Brezilya'nın en çok taraftarına sahip (30 milyon olduğu söyleniyor) Corinthians'da yaşına rağmen (26) saygı duyulan ve sevilen bir futbolcu.

26 yaşındaki diğer transfer Dos Santos ise anlatması daha kolay bir oyuncu Corinthians'ın sol tarafı sol bek oynayıp 18 gol atacak kadar hucüm aşığı. Konfederasyon kupası bu oyuncu için iyi bir referanstı ve kupada sol bek oynamıştı aslında Santos İnter'li Zanetti'nin bir dönem sağ tarafı tek başına kapatması gibi sol tarafı tek başına kapatacak defansif ve ofansif özelliklere sahip. Türkiye liginin yapısında arkasında Carlos gibi bir deneyimle rakiplerin sağ tarafını fazlaca yorabilir. Etkili şutları ve her brezilyalıda olan tekniği mücadele gücü ile tanınıyor Santos.

Corinthians'ın yetiştirdiği futbolcular en tanıdık isim Luciano tabi ve Daum'un seçimleri bu transferlere daha umutlu bakmasını sağlayabilir Fenerbahçe taraftarının. Türkiye'de Fenerbahçe taraftarının kalbine gömdüğü Luciano, Beşiktaş'a gittikten sonra da kalitesini ve adını duyuran Nobre kimse tarafından tanınmadan sessizce ligimize monte edilmiş ve güzel tatlar bırakmış oyunculardır. Daum'un Brezilya'da olduğu söylenen scout ekibi efsanesi doğruysa ve bu o ekibin ürünleri ise Fenerbahçe taraftarları rahat uyuyabilir. Tabi Maldonado ve Josico kabuslarından sonra rahat uyumak zor olsada.

Bu iki oyuncunun ortak özelliği ise ceza sahası çevresinden şut denemeleri. Ligimiz bu bölgeden gol ortalaması olarak en düşük liglerden birisi bu iki oyuncu ve o bölgelerde etkili Mehmet Topuz ile Fenerbahçe uzaktan bir çok gol bulabilir. İlk macerada duran toplarla kazanıyor diye eleştirilen Daum belkide bu kez hep uzaktan şutlarla kazanıyor diye eleştirilebilir.

Bu transferlerin Fenerbahçe taraftarlarını ikiye böldüğünüde belirtelim. Bakalım riZİCOsu tutan Fenerbahçe bu kez ne yapacak. En nihayetinde formsuz olduğunda kenarda bekletebileceği yerine Türk futbolcularıda oynatabileceği bir rekabet ortamı oluşturmuş oldu Fenerbahçe

Posted By Reis

5 yorum:

Adsız dedi ki...

maldonado ve josico.. Ikisi de Daum'un transferleri degil. Josico Brezilya'dan bile gelmedi. Aragones'in Ispanya'dan israrla getirdigi bir oyuncudur. Her ne hikmetse Brezilya'dan yapilan bir transferde Josico adi geciyor.

Adsız dedi ki...

adsız, sen aynı zamanda akılsız olabilir misin? nerenle okudun yazıyı sorması ayıp?

şerif can dedi ki...

dos santos süper lige ayrı bir keyif verecek kadar iyi bir transfer ve cristian'da fenerbahçe'nin ön libero bölgesinde sıkıntıyı çözebilecek kalitede..

Adsız dedi ki...

Ben de şerif can arkadaşa katılıyorum, dos santos'un bir çok golünü izledim, lige keyif verecek bir oyuncu bence.

Adsız dedi ki...

1) dos santos değil andre santos adamın lakabı.

2) isime değil isme. i düşer.

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP