Related Posts with Thumbnails

Büyük takasta işlem tamam

23 Temmuz 2009 Perşembe

Eto'o - İbrahimoviç takasında işlem tamam. Eto'o nun menajeri açıklamasını yaptı. Eto'o 9 milyon € alacak İnter'den ayrıca İnter'in kazanacağı her kupa için 2 milyon € bonus. Bu takasın diğer şartı Hleb'de bir yıllığına İnter'e geçiyor.

Bu transferden kim karlı çıktı görmek için sezonu beklemek lazım ama yine de bir kaç tahlil işe yarayabilir.

Samuel Eto'o 2004 yılından bu yana Barcelona'da 145 maça çıktı 108 gol attı. İki Şampiyonlar Ligi kupası kazandı 3 La Liga şampiyonluğu yaşadı.Ele avuca gelmez futbol yapısı ve hırçın tavrıyla Nou camp sakinlerinin sevgilisi oldu. Eto'o maç içinde kendisine yapılan herhangi bir olumsuz tezahüratı rakibe gol atarak cezalandıran bir karaktere sahip. Asla vazgeçmiyor, arkasında bütün Afrika kıtası varmış gibi hareket ediyor. Maç içinde hiç kaybolmuyor sağda solda onu koşarken biriyle mücadele ederken görebilirsiniz. Attığı inanılmaz gollere rağmen boş kale veya çok müsait pozisyonları bazen harcayabiliyor. Barcelona'da bir sistemin parçası, işleyen makinanın devreleri gibiydi. Ronaldinho,Messi ile muhteşem üçlü olmuşlardı. Ronaldinho'dan sonra gelen Henry ile de aynı uyumu yakaladı. Geçtiğimiz yıl 52 maçta 36 golle tamamladı sezonu, bunlardan 30'u lig maçıydı Forlan'ın arkasında gol krallığında ikinci sırada kaldı. Sözleşmesi gelecek yıl bitiyordu ve adeta Barcelona ile soğuk savaş yaşıyordu. Jose Mourinho ile iyi bir ikili olabilir ikiside sivri dilli. İnter kariyerinin tamamını La Liga'da geçiren tam bir savaşçı transfer etti.


Barcelona açısından bakıldığında ise ilk bakışta İbrahimoviç riskli bir tercih gibi gözükebilir. Manchester United'ta C.Ronaldo üzerine kurulu bir oyun sistemi vardı, İnter'de aynı durum Zlatan için geçerli. Ayrıca Zlatan'ın gününde olmadığında maçı umursamaz hareketlerle mimiklerle bitirdiği gerçeği var. İbrahimoviç geçtiğimiz yıl gol krallığı yaşadığı İtalya'da attığı 25 lig golü ile. 2004-2006 yıllarında iki sezonluk Juventus maceresını da göz önünde bulundurduğumuzda Eto'o nun 2004 yılından bu yana 145 maçta 108 golü var, Zlatan İbrahimoviç ise 158 maç 80 golü var. Forvetlerde yegane özellik olan bitiricilik açısından Eto'o nun İbrahimoviç'ten üstün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz, ancak İbrahimoviç saha içindeki Tsubasa tavırları onu hem sempatik kılıyor hemde başarılı.Bosnalı Müslüman bir babanın oğlu olan Zlatan, geçtiğimiz yıl 46 maç 29 gol ile sezonu bitirip gol krallığını da aldı ve bıraktığı nokta nirvana. İsveçli yıldız La Liga'da estetik akıl almaz hareketleri ile hareketlilik katacaktır şüphesiz ancak, Barça'nın meşhur triosunun uyumunu yakalar mı burası tek tereddüt noktası. Eto'o nun fiziksel mücadele ile açtığı İspanyol savunmalarını, Zlatan estetik hareketlerle açacaktır. Bu transferin diğer ilginç yanı göreve geldiği ilk gün ''Dünyanın en iyi futbolcusu Zlatan İbrahimoviç'tir'' diyen Jose Mourinho'nun onayının olup olmadığı, elbette onayı olmayan bir transfer için çıkıp çoktan konuşma yapmıştı bildiğimiz Mourinho.


Transferin diğer şartı Hleb ise istediği havayı yakalayamadı Barcelona'da sezon boyu 19 maçta görev yaptı. Arsene Wenger tüm aramalarına rağmen Marc Overmars'ını bulamadı Hleb'te o denemelerden biriydi. İnter'e Arsenal ve Barcelona'ya kattığından fazlasını vermesi beklenmemeli.

Barcelona açısından günün diğer transferi ise Brezilyalı oyuncu Keirrison oldu. FM tabiriyle wonderkid olan genç oyuncu 5 yıllık sözleşme karşılığı 14 milyon €'ya imza attı. Barcelona'nın onu kiralayarak takıma hazırlayacağı düşünülüyor. Laporta'nın İbrahimovic'e rağmen David Villa'dan vazgeçmedik demecini düşününce Keirrison'a Mestalla yolları gözüküyor gibi.


Posted By Reis

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP