Related Posts with Thumbnails

Wayne Rooney'den Alex Ferguson'a kısa mesaj

30 Haziran 2009 Salı

Wayne Rooney, İngiltere'de bugün yayınlanan bir röportajında hocasına kısa kısa mesajlar göndermiş. Rooney özetle; ''Ronaldo takım için bir çok şey ifade ediyordu ama düzen onun gol atması üstüne kurulduydu. Biz biliyorduk ki ona yardım edersek O bize maçlar kazandıracaktı. Eğer doğru yerde oynarsam Tevez ve Ronaldo'nun boşluğunu doldururum''demiş. ''Kendimi en iyi hissettiğim yerde oynarsam gol sorunu yaşamayız'' diyerek devam etmiş.

Geçtiğimiz yıl Rooney Manchester United'ta bütün yılını kanatlarda geçirdi neredeyse. Rooney hızlı ve güçlü, önsezileri de kuvvetli evet ama kanatta oynamak çok farklı bir meziyet ister ki bu meziyetler Ronaldo'da mevcut zaten. Ronaldo çoğu kez serbest oynasa da ki çoğu kez de buraların komutanı benim edasıyla sahada boy göstermişliğide varsa da 2003 yılından bu yana 196 maçta 84 gol attı Manchester adına. Özellikle son iki sezondur iyice kenarlarda kalan Rooney ise 157 maçta 65 kez gol diye sevindi.

Şampiyonlar ligi maçlarında görülen net bir durum var Wayne Rooney maç içinde sürekli alkış alıyor taraftarlarından nedeni ise sol kanatta ise sol bekten topu alıp götürür, sağ kanatta ise sağ bekten alır götürür, çarpışır mücadele eder kavga eder topu kimselere vemez Ronaldo'ya teslim eder. Rooney bu durumu iş etiği olarak ifade etmiş ama burada Ferguson'un Ronaldo üstüne kurulu sistemine ince bir eleştiri var ki forvet olan bir oyuncunun bunu dile getirmesi de çok doğal. Rooney İngiltere milli takımıyla forvette çıktığı son 7 maçta 10 gol atmış olsada, Gol ortalamasının düşük olduğu gerçek. Rooney 2003 yılından itibaren oynadığı 52 milli maçta 24 gol atarken, Ronaldo Portekiz milli takımıyla 64 maçta 22 gol atmış ki Portekiz orta sahasında hiçbir zaman bir Gerrard, Lampard, Beckham olmadı.

Rooney 2005 yılında Fenerbahçe ile oynanan şampiyonlar ligi maçında 3 gol attığında ilk maçında hat-trick yapan bu genç için herkes o ortalama ile oynayacağını düşünüyordu ama 'striker' olarak yeterli orana sahip olmadığını geçen yıllarda gördük. Örneğin Ferguson'un takıma katmak için 47 milyon € yu gözden çıkardığı David Villa milli takımda 49 maçta 31 gol, Valencia da ise 129 maç 87 gol gibi istatistiklere sahip.

Manchester United'ın Cristiano Ronaldo'su olmak istiyorum diyor Rooney ama kanat oynayan arkadaşı gibi kanat oynamak istemiyor. Rooney, önce hırsını gol atmak adına kullanmayı öğrenmeli sonra ise takımı son 2 yılın Premier lig şampiyonu iken ''Liverpool'dan nefret ediyorum'' diyerek golü Liverpool tribünlerine değil; iki yılda 50 gol ortalama ile oynayan Liverpool'lu Torres gibi kaleye atmalı.

Posted By Reis

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP