Related Posts with Thumbnails

Nicolas Anelka

13 Haziran 2009 Cumartesi

Anelka dünya futbol piyasasına Fransa'da PSG ile başlamasına rağmen henüz 19 yaşında iken İngiltere gibi zorlu bir lige Arsenal ile merhaba dedi. O dönemlerde Arsenal bu kadar gençlik aşısı ile dolu değildi ve dünyada 19-20 yaşında yıldız olmak büyük takımlarda oynamak Erman Toroğlu' nun tabiriyle zor oğlu zordu.

Arsene Wenger'in kafasındaki fransız ihtilalinin ürünlerinden biri olan Anelka'yı gelecek yıllarda içinde Juventus'tan Arsenal'e gelen Thierry Henry'nin de olduğu bir çok fransız oyuncu takip edecekti.

Fakat Anelka'nın Arsenal macerası fazla sürmedi ama arkasında 2 kupa yılın genç oyuncusu gibi ünvanlarla ayrılarak rekor bir ücretle İspanyol devi Real Madrid'e geçti.

Real Madrid'te Şampiyonlar ligi şampiyonluğunu yaşayınca dünya dikkatini 23 yaşındaki bu fransızın üstünde yoğunlaştırdı.Anelka ilk golünü play station'da attı gibi haberleri ile iyice sıkılan Anelka'ya yine yollar gözükmüştü.

Kariyeri boyunca Anelka markasını heryerde kabul ettirmek için çabalayan Nic Real Madrid'te bu baskılardan sıkılıp PSG ile vatana dönüş yaptı. Fakat PSG de yaşadığı sorunlar onun Liverpool'a kiralık olarak geçmesiyle sonlandı.

Liverpool yıllarında müslümanlığı seçen ve Bilal adını alan Anelka Liverpool'da yerinin garanti olmaması sonucu bu tarihten sonra Manchester City, Fenerbahçe ve Bolton'da oynamış ve 2008 yılında Chelsea'ye geçmiş ve ilk yılında Şampiyonlar ligi finalini görmüştür.Premier ligde gol kralı olduğu 2009 yılında Anelka geride bıraktığı futbol hayatında bir futbolcunun yaşamak isteyeceği her türlü başarıya ve kupalara ulaşmıştır.

Anelka ne bir fenomendir ne de dünyanın en golcü futbolcusudur, ama kariyeri ile bir çok futbolcunun imrendiği kimsedir..

Dünya transfer piyasasının en büyük işlem hacmine sahip olması, gittiği takımlardan ayrılması sürekli Anelka hakkında sorunlu futbolcu düşüncesini oluştursada madalyonu çevirenlerin farklı bir durumla karşılaştığıda aşikardır.

PSG de sorunlar yaşadığı Luis Fernandez'in Ronaldinho ile bile problemler yaşadığını, Manchester City'nin sezonu 16. olarak bitirdiğini, Liverpool'un halen devam eden iddiasızlık sorununu 2003 yılında Yugoslavya karşısında oynamayı reddetmesinden sonra fransız federasyonu tarafından verilen cezaya sinirlenip bir daha milli forma giymeyeceğini açıklamış olmasını da Anelka milli takımda da sorunlu diye ezberletmeye çalışılan şeyleri gözden kaçırmamak gerekiyor.

Gittiği her takıma aynı zamanda en az 2 kat fazla para kazandırarak iyi bir yatırım aracı olduğunu da göstermiş olan Nicolas Anelka'nın adı, Fransa'da piyasaya sürülen yeni bir hamburgere bile verilmiştir.

Anelka bir nane şekeri gibidir ağzınıza attığınızda önce yüzünüz ekşir ama vazgeçmezsiniz de ondan.

Bir gerçek var ki Michael Jordan'a basket oynamak ne kadar yakışıyorsa Anelka'ya da futbol oynamak o kadar çok yakışıyor.

Chelsea taraftarı ezeli rakiplerinde futbol oynamış olmasına rağmen ona saygı duydular ve kabullendiler Anelka büyük hedefler peşinde heyecanla koştu, koşmaya da devam edecek. Oynadığı futbolla izleyenleri büyülemesiyle bir stil sahibi olmasıda onu vazgeçilmez yapan unsurlardandır.

Futbol dünyada ne kadar marka ise Anelka da o kadar markadır ve Futbol ne kadar endüstri ise Anelka da en önemli endüstriyel üründür :)

Giydiği 39 numaralı formanın sırrını bilemesekte acaba futbolu 39 yaşında mı bırakacak gibi bir komploda kurabiliriz ki eğer bu komplo gerçek ise Anelka'ya kariyerinin sonunda Milan yolu da gözüküyor diyebiliriz.

Posted by Reis


1 yorum:

Adsız dedi ki...

nicolas anelka vay be adamım benim be
fenerbahcede kalmasını istedğim tek adamdı.Adam her yönüyle cok mükemmel bi futbolcu valla adam anlının akıyla chelsea ye kadar geldi valla helal olsun anelka seni tekrar fenerbahçe için ter dökerken görürüz inşallah :)

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP